CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 29.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Historie obce Věrovany [ Historie (archivní dokument) ]

Obec má 421 čísel popiskných a celkem 1303 obyvatel. Skládá se za tří historických částí - Věrovan, Rakodav a Nenakonic. Na rozhraní druhého a třetího tisíciletí před našm letopočtem bylo v těsné blízkosti obce rozsáhlé sídliště lidu lužické kultury. Lokalita Hradoch patří mezi nejvýznamnější na střední Moravě a nese stopy mnoha kultur v rozpětí celého pravěkého období.

První historické zmínky o Věrovanech a Nenakonicích jsou v tzv. Zdikově listině z roku 1131. O Nenakonicích snad i z roku 1126. V 13. století máme historicky doložen rozvětvený rod vladyků z Rakodav.

Velmi cenným pramenem poznání starších dějin obce je gfruntovní kniha, jedna z nejstarších v našich zemích. Zápisy začínají v roce 1550 a jsou v ní zapsány nejen převody nemovitostí ale i různé zajímavosti ze života obce z 16. a počátku 17. století. na území obce existovaly i místní lázně. Píše o nich známý moravský balneolog Tomáš Jordán z Klausenburgu (1850) v Knize o vodách hojitelných neb teplicech moravských. Zanikly během 30.leté války a již se je nepodařilo obnovit.

V době 30. leté války postihla obec katastrofa. Více než 2/3 domů bylo zničeno a z té doby jsou též stále objevované zbytky a to ručně a barevně malovanou z roku 1739, kterou vyhotovil architekt tovačovské vrchnosti Cyrrano z Boleshausu. Mapa má rozměry 2 m x 1,6 m. V Nenakonicích vznikl v roce 1727 Mariánský kult, který spolu s obrazem P. Marie byl přenesen do sousedního Dubu nad Moravou. Jeden z nejpozoruhodnějších dokumentů z historie Věrovan je obsáhlá stížnost Věrovanských na vrchnost v Tovačově z roku 1705. Jsou v ní zahrnuty všechny těžkosti poddaných z této doby. Vzácným dílem vesnického písemnictví je tzv. Škobrtalova kronika. Je to zápisník jednoho ze sousedů z rozpětí let 1770 až 1814. Dochoval se však jen opis a originál je mimo území republiky.

Mezi nejvýznamnější rodáky je nutno uvést Aloise Hlavinku, faráře v Kučerově, význačného organizátora v době národního obrození a autora Dějin světa. Rovněž tak profesora Tomáše Hudce, teologa a orientálního historika. Otakar Bystřina (vlastním jménem JUDr. Ferdinand Dostál) zůstal v povědomí Moravy jakou autor Hanácké legendy a spoluzakladatel Suchovské republiky. V novodobých dějinách obce i širšího regionu je nazapomenutelně zapsán plk. Jaroslav Himr, velitel 313. stíhací perutě čs. letectva za II. války v Anglii, který padl hrdinou smrtí v boji s fašistickou přesilou.

Vesnice má velkou kulturní a vlastivědnou tradici, která v 70. letech vyvrcholila velmi úspěšnou činností Vlastivědného kroužku Otakara Bystřiny, kterému předsedal regionální spisovatel a historik Bohumír Štéger z Tovačova, ale činnost zájmových pracovníků byla z politických důvodů zastavena. V 90. letech byla vytvořena redakční rada edice vlastivědných publikací s názvem Region Věrovany. Šéfredaktorem edice je starosta obce Josef Odstrčilík, zástupce Otakar Horáček a historickou část edice zpracovává historik PhDr. Gustav Vožda, bývalý ředitel Komenského muzea v Přerově, t.č. v důchodě. Edice již má 56 čísel zaměřených k historii obce a součástí každého čísla je i zpravodaj Na vědomost se dává, který poskytuje informace o současném dění v obci.

Schválení znaku a praporu obce Poslaneckou sněmovnou ČR bude mít velmi kladný ohlas mezi nejširší veřejností a zvýší pocit sounáležitosti s místy, které považují za domov.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 05.12.2002 v 14:15 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY