CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 29.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Historie obce Rusava [ Historie (archivní dokument) ]

Původ názvu obce
Své libozvučné jméno dostala po bystřině, která vyvěrá v katastru obce Rusava na Hořansku a stéká mohutným údolím Hostýnských vrchů směrem k rovinaté Hané, protéká Holešovem a u Tlumačova se vlévá do Moravy.

Zaniklé obce
Všeobecně se předpokládá, že dlouhá údolí bystřiny Rusavy nebyla liduprázdná ani v období raného středověku a že blízkost významného slovanského hradiska na Hostýně ovlivňovala vývoj i v této oblasti. První historicky doložená zpráva o osídlení rusavského údolí pochází z roku 1372 v zápise o zboží obřanském určeném markraběti Janovi. V něm se hovoří o pustých vsích Jenčích, Staré Lhotě, Vysoké Lhotě a Jestřebí, z nichž poslední tři stávaly na katastru nynější Rusavy.

Počátky valašské kolonizace
Počátky valašské kolonizace spadají do poloviny 16. století. K největšímu rozmachu osídlování Hostýnských vrchů pastýřskými Valachy došlo v průběhu třicetileté války, řada z nich zde hledala ochranu před císařskými vojsky a podílela se na protihabsburských rebeliích.

Založení obce
Rusava - Rottalowice - byla založena 23. 4 1657, a to podle zakládající listina obce datované na zámku v Holešově a opatřené pečetí hraběte Jana z Rottalu. Podle se nově založená obec měla nazývat Rottalowice a její první osadníci měli být prvních 6 let osvobozeni od všech robot, kontribucí a platů. Po té měli odvádět do bystřického panství 4 zl 30 kr ročně z každé usedlosti. Robotovat měli pouze tři dny o žních na holešovských dvorech. ovšem zakládající listina byla Rottalovicím časem odňata, aby se na ni při zvyšování poddanských dávek a povinností nemohli její obyvatelé odvolávat. Soupis z roku 1667 uvádí, že v té době bylo v Rusavě 19 domků obsazených a 10 pustých. Nápadné shody jmen prvních osadníků se jmény ze Vsetínska, Vizovicka a Lukova nasvědčují, že byli do Rottalowic násilně přesídleni po porážce valašského povstání.

Nárůst obyvatel
Přes všechny svízelné životní podmínky se počet obyvatel Rusavy v závěru 18. století zněkolikanásobnil. Zpráva z roku 1778 uvádí, že zde bydlilo 800 lidí, z toho 125 chalupníků vlastnících louky, pastviny a části lesa. Příčinou zvýšení počtu obyvatel bylo nejen přirozené rozmnožení místních usedlíků, ale také fakt, že v dobách různých nepokojů nalézali utečenci z celé Moravy právě zde nové útočiště.

Závěr 19. století
Byla vyměřena a postavena lepší cesta dolinou od Brusného směrem k Ráztoce, v roce 1875 byla zbudována parní pila, která ovšem v roce 1884 zhořela, v roce následujícím pak požár zničil Češkův mlýn i s dobytkem. V roce 1887 byly v katolickém kostele na Hořansku posvěceny obrazy křížové cesty a v roce 1908 byla jeho věž doplněna hodinami z Fryštáku. Současníkem Daniela Slobody byl katolický farář P. Blažej, člověk oblíbený a ušlechtilý, který na Rusavě působil v letech 1875 až 1916.

Důsledky 1. světové války
V době 1. světové války obec přišla o zvony obou kostelů. Na frontách nebo na válečné útrapy zemřelo 41 rusavských mužů.

Meziválečné období
Brzy po vzniku republiky se vesnice konečně dočkala široké okresní silnice. Byla zbudována v letech 1922 - 1924 a vedla až po katolický kostelů. V roce 1930 zásluhou nesmírné obětavosti tehdejšího řídícího učitele J. Potměšila vznikla na Rusavě moderní Jubilejní škola Masarykova se šesti třídami a navíc vybavená umývarnou se sprchami. Doposud tato budova patří k nejlépe postaveným školám v okrese Kroměříž. Zvláštní pozornost si zasluhuje i rozvoj sedlařství, o který se ve 30. letech zasadil pan učitel L. Doležal.

Odboj za 2. světové války
Pozoruhoudnou kapitolu dějin Rusava vytvořila v době 2. světové války, kdy se její občané aktivně podíleli na boji proti nacistickým okupantům. Odboj byl soustředěn v partyzánské skupině Zelený kádr a později v 1. partyzánské brigádě Jana Žižky z Trocnova. Na úspěších partyzánských akcí se značnou měrou podílelo domácí obyvatelstvo. Na následky války zemřelo 14 občanů Rusavy.

Poválečná léta jsou plná perzekucí, klektivizací, rozorávání mezí, scelování pastvin a později se kdysi zaostalá oblast mění ve vyhledávané středisko se spoustou rekreantů ...

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Rusava.cz

AKTUALIZACE: Dana Gajdošová (OÚ Rusava) org. 145, 27.08.2008 v 14:11 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY