CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Sobota 24.07.2021
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Jedenadvacátý ročník Čermenských slavností je již minulostí

V pondělí skončil 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti, který probíhal již od minulé středy. Zúčastnilo se ho 7 českých a zahraničních souborů a v jednotlivých programech se představily divákům v Dolní Dobrouči, Svitavách, Lanškrouně, Dolní Čermné, Žamberku a České Třebové. Uskutečnilo se 9 koncertů, 2 hudební večery, výstava a Hecboj pro účastníky.

Hlavní program festivalu se již tradičně konal sobotní odpoledne v Dolní Čermné a tentokráte v novém areálu a na zbrusu novém zastřešeném podiu. A to ještě pár dní před festivalem mnozí nevěřili, že festival již poběží v "novém". Podařilo se, a tak se premiéra konala a areál slavností získal zcela novou tvář. Dle pochvalných slov místopředsedy folklorního sdružení ČR p. Michálka, který byl jednou ze zahajovacích osobností festivalu, se Čermenské slavnosti zařadily mezi několik festivalů v celé republice s takovým areálem.

V sobotním Galaprogramu se postupně představily všechny soubory a téměř tisícovka návštěvníků měla možnost shlédnout to nejlepší v podání souborů Bystrina ze Slovenska, Ten- Drum Art Percussion z Tchaj-wanu a dále českých Jitřenka (Dolní Čermná), Baldrián (Pardubice), Nisanka (Jablonec nad Nisou), Jaro (Ústí nad Orlicí) a Světlovánek (Bojkovice). Celým pořadem velmi zdařile doprovázel Jakub Ryba.
Při slavnostním zahájení pozdravili přítomné senátorka L. Műllerová, P. Šilar za Pardubický kraj, L. Michálek za FoS ČR a mimo jiné i představitel Tchajpejské hospodářské a ekonomické kanceláře v Praze pan C.K. Liu, který nad samotným galaprogramem převzal osobní záštitu. S ostatními členy delegace se festivalu zúčastnil jako subjekt, který významně pomohl organizovat příjezd a pobyt tchajwanského souboru v ČR. Součástí vzájemné kulturní spolupráce pak byla i výstava krásných fotoobrazů z Tchaj-wanu přímo v areálu slavností.
Po celou dobu téměř tříhodinového programu ukazovali své umění lidoví řemeslníci a návštěvníci tak měli možnost si i výrobky z jejich dílny zakoupit.

Při oficiálním ukončení galaprogramu, při němž byly předány všem zúčastněným souborům upomínkové dárky, byl současně odměněn slovenský soubor Bystrina za prvenství v Hecboji.
Pak už následovalo samostatné atraktivní vystoupení tchajwanského souboru, které zahřálo všechny přítomné strhujícími rytmy a naprostou dokonalostí jednotného provedení bubenického stylu, doprovázeného prvky bojového umění. Podle vytrvalého potlesku bylo zřejmé, že se vystoupení líbilo. Navíc měl bezprostředně po vystoupení každý možnost vyzkoušet si své umění na některém z bubnů přímo na podiu, což přivítaly zejména děti.
Večer následovala diskotéka, přerušená tradičním ohňostrojem.

Celý festival shlédlo téměř tři tisíce lidí, a to je velkým zadostiučiněním všech, kteří pomáhali při jeho organizaci. Poděkování patří Folklornímu sdružení ČR za pomoc při organizaci pobytu tchajwanského souboru v ČR.
Festival byl podpořen Pardubickým krajem, Obcí Dolní Čermná a Městem Lanškroun.

Ing. Petr Ryba
p.ryba@ador.c

Zveřejněno 29.06.2009 v 23:15 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY