CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 06.05.2021
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

38. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Tisková zpráva
Liptál 22. - 27. 8. 2007

Slavnosti organizovalo Folklorní sdružení Lipta Liptál za účasti Obecního úřadu Liptál, Krajského úřadu Zlín a Folklorního sdružení ČR.

Záštitu nad festivalem převzali pan Jiří Čunek, 1. místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR, pan Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, pan Libor Lukáš, hejtman Zlínského kraje, generálmajor Miroslav Štěpán, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR a pan Michael Vít, náměstek ministra zdravotnictví - hlavní hygienik České republiky.

let8k

Od středy vystupovaly zahraniční soubory v Parkhotelu Všemina, na Hovězí a na Vsetíně na náměstí a v parku U Rybníčka. Pořadatelé rovněž umožnili prohlídku skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm a výstup na vsetínskou věž.

V pátek 24. 8. 2007 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně naučily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.

V soboru 25. 8. 2007 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava v zasedací místnosti Obecního úřadu Liptál s názvem Liptál, vesnice roku 2006 a Sto let evangelického chrámu Páně v Liptále. Společně s výstavou byly zahájeny také řezbářské a řemeslnické dny, které probíhaly po celý víkend v kulturním areálu.

V hlavním dětském pořadu pod názvem "My sme děcka z Liptála a okolí", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Uralskaja Večora z Ruské federace a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta.

V prvním okénku zahraničních souborů v 15.30 hod. s názvem "Obrázky ze světa I." se představil soubor Rossecker z Rakouska a soubor Lin´an Číny.

V 16.30 hod. začal program s názvem "Co nás spojuje". V něm se představily dva soubory, které udržují folklor v nejlepších vesnicích svého státu. Jednak soubor Lipta z Liptálu - Liptál - Vesnice roku 2006 a soubor Stromíš z Vlachova ze Slovenska - Vesnice roku 2005.

V druhém okénku zahraničních souborů s názvem "Obrázky ze světa II." se představil jihočeský soubor Úsvit z Českých Budějovic, Indonéská taneční skupina při Univerzitě v Jakartě a soubor Uralskaja Večora z Ruské federace.

V 18:30 hod. předvedli hasiči Zlínského záchranného sboru krátkou ukázku ze své činnosti.

V 19:00 hod. začalo poslední okénko zahraničních hostů "Obrázky ze světa III." Zde se nám představili poslední zahraniční hosté. Tím byl Folklorní soubor při Kostele sv. Georgea ze Srbska, italský soubor Gruppo Folk Vallemaio a soubor Siaudele z Litvy.

Ve 20:00 hod byl slavnostním ceremoniálem za účasti hlavních představitelů festivalu a významných hostů zahájen 38. MFF Liptálské slavnosti.
Po něm proběhla soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku v podání nejlepších valašských odzemkářů za doprovodu cimbálové muziky Jiřího Nechanického. Program byl zpestřen ukázkami jednoho z nejlepších moravsko - slováckých souborů Handrlák z Kunovic. V programu se také představil jeden z nejstarších odzemkářů na Valašsku a to Luboš Oravec z Liptálu.

V 21.15 začal sobotní galaprogram "Večer dobrých srdcí a dobré nálady". Tady měli diváci možnost zhlédnou všechny soubory s jejími krásnými tanci a jako bonbonek navíc i soubor Hueyitlatoani z Mexika.

Před půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se v tanci se Vsetínskou cimbálovou muzikou.

Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jako již tradičně ve 13.45 hod. vyšel slavnostní průvod krojovaných z horní části obce Liptál s tradičním žebřiňákem a za doprovodu hasičů v historických uniformách. Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert dechové hudby Liptálanka z Liptálu. Přesně v 15.00 hod začal galaprogram 38. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti a názvem "Tancuj, tancuj". Během dvou hodin se na pódiu vystřídaly opět soubory z Litvy, Srbska, Ruské federace, Slovenska, Číny, Mexika, Indonésie, Úsvit z Českých Budějovic, Handrlák z Kunovic a domácí soubor Lipta s ženským sborem Rokytenka..

Krásnou tečku za 38. ročníkem Liptálských slavností udělala hudební skupina "1+1" z Liptálu, které hrála k tanci a poslechu v kulturním areálu.

Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.

Andrea Čalová
Liptál 28.8. 2007

Fotoalbum z Liptálských slavností 2007 (klik):

Některé fotografie z Liptálu
Některé fotografie z Liptálu
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 28.08.2007 v 22:53 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY