CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 06.05.2021
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

36. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Festivalový zpravodaj
24. - 29. 8. 2005
plakát 2005

Jako již tradičně poslední srpnový víkend v Liptále patřil folklóru. Proběhl zde již 36. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti. Soubory z celého světa se začaly sjíždět do Liptálu už v úterý. Jednalo se o soubory z Peru, Itálie a Ruska. K nim během týdne přibyly soubory z Turecka, Francie, Bulharska, Číny a Slovenska, aby nám všem ukázaly část folklóru ze své země.

Slavnosti organizoval Obecní úřad Liptál, Krajský úřad Zlín, Folklorní sdružení ČR a Folklorní sdružení Lipta Liptál.

Záštitu nad festivalem převzal ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

Ve středu a ve čtvrtek se zahraniční soubory představily ve Všemině a na Vsetíně (náměstí + Panská zahrada).

V pátek 26. 8. 2005 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně učily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.

V soboru 27. 8. 2005 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava " Sami doma", díla Josefa Dubšíka, Mileny Dubšíkové a Jana Ignáce Říhy a také řezbářské dny, které probíhaly po celý víkend. Hasiči předvedli svou starou stříkačku z r. 1905.

V hlavním dětském pořadu pod názvem "Děti dětem", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Iskerka Brno, Světlovánek Bojkovice, Kornička Trenčín a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta. V programu také zazpíval Stříbrný zpěváček z Velkých Losin Roman Hoza z Hulína a účastník soutěže Adam Volný ze Zlína.

První okénko zahraničních souborů v 15.30 hod. uvedl svou zdravicí hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a senátorka Alena Gajdůšková. Během hodiny a půl se nám představily soubory z Peru, Francie a Ruské federace.

Od 17. 00 hod. na podiu dostal prostor Divadelní soubor Chaos se svou hrou " Čí je to svatběnka" - podle Miloše Kulišťáka. V rámci tohoto programu se představil i domácí soubor FoS Lipta Liptál, který letos oslaví své 75. výročí.

Jako již tradičně od 18. 30 hod. byl čas vymezen startu horkovzdušného balónu, který bez problémů odstartoval a potěšil tak přihlížející.

Od 19. 00 hod dostaly opět prostor zahraniční soubory z Itálie, Turecka a Slovenka. Od 20. 30 hod. začal zbojnický program s názvem "Valaši z daleka i z blízka". A opravdu se jednalo o zbojníky z daleka - Podpoľanec z Detvy, a z blízka - FoS Lipta, Vsacan, Radhošť a VUS Ondráš. V programu byly k vidění zbojnické figury, valašské točivé tance, ale i s humorem pojaté témata - Lyžníci - soubor Radhošť a WC Dance -VUS Ondráš. V programu se také představili finalisté soutěže ve zbojnickém tanci Jakub Ekart ze Vsacanu a Jožka Goláň z Radhoště.

Ve 22. 00 hod. začaly "Čertovinky" v podání VUS Ondráš, které zpestřily závěr večera všem divákům, kteří zcela zaplnili hlediště.

Po půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se s dechovou hudbou Liptálanka a s cimbálovou muzikou Jánoš.

Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jelikož počasí nepřálo, slavností průvod z horní části obce Liptál po nové komunikaci vyzdobené 142 břízkami proběhl trochu netradičně a to projetím obcí autobusy s vlajkonošem. Během průvodu ovšem déšť ustal a jednotlivé soubory se mohly předvést alespoň v závěru průvodu.. I přes nepřízeň počasí se průvodu účastnili i milí hosté ministr životního prostředí Libor Ambrozek, senátorka Alena Gajdůšková ze Zlína a místostarosta Vsetína Lubomír Gajdušek.

Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert lidového orchestru bulharského národního rozhlasu Sofie a koncert dechové hudby Valaška z Valašských Klobouk.

Galaprogram 36. Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti vyvrcholil sice s hodinovým zpožděním, během níž se děvčata z Lipty pokoušela a zdárně vysušila podium promáčené deštěm, ale určitě to neovlivnilo kvalitu programu. Zdravice pronesli pan Libor Ambrozek, paní Alena Gajdůšková a pan Miroslav Vaculík a tím, zahájili galaprogram. Během dvou hodim se na podium vystřídaly soubory z Číny, Francie, Itálie, Peru, Slovenska, Turecka a domácí soubor Lipta.

Mezi vzácné hosty, kteří také navštívili Liptálské slavnosti patřil generální sekretář festivalu v Šanghaji v Číně Yunfang Zhu a víceprezident světové asociace IOF Etien (doplnit FoS)

Krásnou tečku za 36. ročníkem Liptálských slavností udělala dechová hudba Valaška, které hrála k tanci a poslechu do pozdních hodin.

Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.

Festivalový štáb pod vedením Evy Maliňákové vydal dvě čísla Folklorního zpravodaje, kde vedle zdravic a perliček ze života na Festivalu byly i organizační pokyny.

Andrea Maliňáková, tajemník festivalu
andrea.malinakova@post.cz

MFF Liptál 2005
MFF Liptál 2005
9356
9361

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 30.08.2005 v 17:48 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY