CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Sobota 15.05.2021
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Etapa A1 - Jablunkovsko a podhůří Beskyd


Přehled o trase

Celková délka trasy: 38,5 km

Výchozí místo: Hraniční přechod Bukovec - Jasnowice

Turistické cíle a služby v obcích na trasa

Průvodce etapou A1: Jablunkovsko a podhůří Beskyd

Od hranic s Polskou republikou trasa prochází Jablunkovskou brázdou, úvalovitou sníženinou, oddělující Slezské a Moravskoslezské Beskydy mezi Jablunkovským průsmykem a Třincem.

První obcí České republiky po přechodu z polské hranice v Jasnowicích je po překonání značného převýšení Bukovec, obec proslulá typickou roubenou architekturou z II. poloviny 18. století, tzv. kurloky - stavbami bez komínů. Kolem potoka Olecky se nachází přírodní rezervace - rašelinná louka s výskytem vzácných rostlin.

Projíždíme obcí Písek romantickým údolím řeky Olše do Jablunkova, v jehož okrajové části zvané Amerika najdeme koupaliště s tobogánem, dále restauraci a bowling. Míjíme amfiteátr, v němž se každoročně konají velké folklorní slavnosti - v květnu "Jackové dětem" a na přelomu července a srpna horalské slavnosti "Gorolski Świeto".
Jablunkov je připomínán již r. 1447 a v roce 1532 obdržel městská práva. Střediskem města je pravidelné náměstí s kašnou a mariánskou sochou ve stylu lidového baroka z roku 1655. Vedle náměstí je renesanční kostel Božího Těla z roku 1671 se 41 m vysokou věží, v 19. století přestavěný do novogotiky. Směrem k Dolní Lomné je plicní sanatorium, v jehož areálu se nachází arboretum se vzácnými dřevinami a sochami umělců V. Makovského a J. Třísky o rozloze 22 ha, sloužící zejména pacientům ústavu. Jablunkov nabízí četné ubytovací i restaurační služby, včetně obchůdků, bank, směnáren - informace lze získat v Informačním centru s nonstop informačním systémem.

Přímo z rohu náměstí vyjedeme úzkou uličkou s obloukem z města a přes část Bělá přijíždíme na okraj malé zemědělské obce Bocanovice. Nad ní se rozkládá vrch Kozubová (981 m) s turistickou chatou a kaplí sv. Anny, jejíž rozhledna bývá zpřístupněna při poutích. Název obce Bocanovice zřejmě pochází od zde sídlících čápů - v místním dialektu bocanů. Od tohoto místa je celá trasa vedena po hranici Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Pokračujeme přes rekreační obce Milíkov a Košařiska a vjíždíme na pětikilometrový úsek vedený lesní cestou s minimálním provozem a ojedinělou zástavbou. Přes okrajovou část Třinec Karpentná se dostaneme do Oldřichovic, podhorské obce na říčce Tyra. Zde se nachází dolní stanice sedačkové lanovky na Javorový. Javorový je rozložitý masiv (1031 m) s turistickou chatou, sjezdovkami a televizní retranslační stanicí. Nachází se zde křižovatka turistických tras. Vrchol je oblíbeným místem paraglidistů.

Pokračujeme přes místní část Třince - Guty, zde na rozcestí bychom měli pokračovat vlevo do obce Řeka, avšak pokud nechceme minout nádherný dřevěný kostel Božího Těla v Gutech z roku 1642, jenž patří mezi nejvýznamnější a nejzachovalejší objekty lidové architektury Těšínska, uděláme si čtyřkilometrovou zajížďku a vydáme se vpravo. Po prohlídce se vydáme zpět a zamíříme do Řeky, údolní obce s množstvím rekreačních objektů, dvěma koupališti a pískovcovým lomem. Sjedeme do obce Smilovice a blížíme se ke Komorní Lhotce. Původně sídlo vojvodů těšínského knížectví, později malé lázně dnes slouží zejména k rekreaci. Najdeme zde zázemí k ubytování i k občerstvení, k relaxaci můžeme využít malé bylinné lázničky nebo saunu. Ve zdejších lomech godulských pískovců cvičné horolezecké skály.

Z Komorní Lhotky se blížíme k cíli etapy A1, projíždíme přes okraj Dobratic, za hospodou Harenda odbočíme doleva na červenou turistickou značku, která by nás dále dovedla až na Prašivou, vrch (843 m) s dřevěným kostelíkem sv. Antonína Paduánského a turistickou chatou. My však mineme areál Kamenité - náleží již do obce Vyšní Lhoty - kde se konají kulturní akce, zejména taneční zábavy a odtud vpravo je to jen pár metrů k restauraci U Kohutky. Kromě dobré kuchyně se zde konají výstavy regionálních umělců. Zde končí etapa A1.

Mapa etapy A1: Jablunkovsko a podhůři Beskyd

LOKALIZACE


Typ záznamu: Cyklotrasa Greenways
AKTUALIZACE: Petr Vlk org. 2, 22.04.2004 v 13:07 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY