CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 30.06.2022
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Blesk zranil pět turistů

Odpolední bouřka ve čtvrtek 20. 6. 2019 zastihla při sestupu z Lysé hory skupinu sedmnáctiletých školáků v lokalitě pod Větry
Při zásahu blesku do stromu v těsné blízkosti této skupinky došlo u dětí k popáleninám různého stupně. Tlakovou vlnou, jenž blesk způsobil, byla v oblasti ušních bubínků zraněna jedna ze školaček a rovněž padesátiletá žena, která po pádu utrpěla poranění v obličejové části. Celkem ošetřili záchranáři HS pět zraněných. Dvě osoby musely být transportovány členitým terénem na nosítkách a dále všechny postižené převezli terénním vozidlem HS ke třem vozidlům ZZS a následně k dalším ošetřením na popáleninové centrum FN Ostrava a do nemocnice Frýdek Místek.

Bohužel podceňování počasí a zejména jeho projevů v podobě bouřek je stále častějším jevem. Lysá hora je pro některé "jen" kopeček s 1323 m.n.m., takže výlet na Lysou berou na lehkou váhu a mnohdy s naprosto nevhodnou výbavou. Jenže počasí na Lysé hoře se mění stejně rychle jako např. ve Vysokých Tatrách a slunečný den se může během pár minut změnit na silnou bouřku, která pak zaskočí návštěvníky Lysé hory podobně, jako skupinku zasaženou bleskem. Zejména v letním období je důležité před výletem na Lysou horu, ale stejně tak do jakýchkoliv hor, nejprve zjistit jaká je předpověď počasí a pokud je navíc vydaná výstraha před bouřkami, tak vůbec zvážit, jestli na takový výlet jít. Pokud se přece jen v období hrozícího výskytu bouřek na výlet vydáme, tak je dobré v průběhu cesty sledovat radarové informace a různé modely, které jsou dnes běžné dostupné v mobilních telefonech a podle toho zvážit další postup, nebo vyčkat v chatách na vrcholu až se počasí zlepší. Stále častěji totiž zapomínáme, že příroda a s ní spojené projevy počasí si "žije" svým vlastním životem a rozhodně na nás nebude brát ohled, naopak, my se musíme naučit ji respektovat a své činnosti podřizovat tomu, co ona nám dovolí.
Bouřky jsou zejména v letním období velice častým jevem. Jejich vznik je závislý na mnoha podmínkách. Zejména v horských oblastech bývají podmínky pro vznik a vývoj kupovité oblačnosti a jejich vývoj až v bouřkový oblak velmi dobré. Někdy se stačí jen podívat na oblohu a i neprofesionál vytuší, že oblačnost nad hlavou hrozí ne zrovna kamarádským počasím. Podobná situace byla i ve čtvrtek. Jak již předem uváděla předpověď počasí, už ráno se tvořila mohutná kupovitá oblačnost, byla vysoká vlhkost vzduchu a již dopoledne bylo podle vývoje oblačnosti jasné, že "něco přijde". Tak se taky stalo a v 11 hod. přešla okolo Lysé hory první bouřka. Po jejím přechodu to vypadalo na slunečný den, ale velice brzo se obnovil vývoj kupovité oblačnosti navíc "živený" zvýšenou vlhkostí po předchozím dešti a těsně po 13 hodině udeřila na Lysou horu další bouřka, podstatně silnější než předchozí a také s výše popsaným incidentem.
O tom, že opravdu velice podceňujeme projevy počasí svědčí i to, že těsně před druhou bouřkou byla spousta turistů na vrcholu a sledovali, jak se blíží. Je to na vrcholu bohužel naprosto běžná záležitost. Asi je nutné připomenout, že blesk je důsledkem nahromadění opačných elektrických nábojů a jakmile izolující vrstva vzduchu mezi oblakem a zemí již neudrží náboje odděleně, dojde k výboji. O obrovské síle výboje asi není třeba psát. Z toho vyplývá, že celkem logicky, čím je místo na zemi blíže k bouřkovému oblaku, tím je vrstva vzduchu působící jako izolant slabší a je větší předpoklad, že mezi tímto místem a bouřkovým oblakem dojde k bleskovému výboji. Takže samotný vrchol Lysé hory je v tomto případě naprosto ideálním místem a tak nějak první na ráně a kdokoliv se na něm pohybuje, tak je doslova jako terč na střelnici. Je ale pravda, že není pravidlem, že dojde k výboji vždy mezi oblakem a nejvyšším místem na zemi. K výboji může dojít naprosto kdekoliv a např. i když stojí na vrcholu vysoký vysílač, tak blesk "trefí" hromadu kamenů na zemi vedle něho. Konkrétně na Lysé hoře k tomu máme spousty důkazů a podkladů a vlastně i včerejší incident to také dokazuje. Navíc velice nebezpečné jsou i vedlejší bleskové výboje. Hlavní výboj může mít i různé slabší vedlejší větve, které můžou způsobit úraz nebo škody i stovky metrů daleko od hlavního výboje. Takže pozorování blížící se bouřky z vrcholu Lysé hory jinak, než z bezpečí budovy, je zajímavá podívaná, ale může být také to poslední, co v životě uvidíme.
O tom, co máme dělat, když nás překvapí bouřka ve volném terénu, bylo a je napsáno dost, je asi zbytečné to opakovat. Ale je na každém z nás, jestli přírodě k tomu překvapení pomůžeme, nebo ne.
Před výšlapem na Lysou, ale i kdekoliv jinde, by měli plánovači takových výletů nejprve zjistit, jaká je předpověď počasí, sledovat volně dostupné radarové informace a v případě nejistých situací a předpokladu bouřkové činnosti důkladně zvážit, jestli se na výlet vydat nebo ne. Snaha o výstup na vrchol bez ohledu na počasí nám může vyjít, ale také se může stát to co včera a je velké štěstí, že skupinka zraněných si po uzdravení ze včerejšího odpoledne odnese jen nezapomenutelný zážitek na sílu přírodních jevů.

Snad my ostatní si z této události vezmeme ponaučení, že projevy počasí není radno podceňovat a bouřky obzvlášť!
Milan Čermák

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 2 názory)
Fany12.04.2020 v 15:48
A koronavirus zabil 132 lidí v ČR.
Taky to byla otázka času. A odpověď času je že, umřeme všichni. A bude klid.

Petr21.06.2019 v 16:48
Milane, moc dobře jsi to napsal, plný souhlas!
Bylo bohužel jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde.
Mnohokrát jsem byl svědkem toho, kdy zejména v období školních výletů, tzn. v červnu, zvesela kráčela při silné bouřce po kopci skupina školáků v doprovodu kantorů! O pozorovatelích příchodu bouřek ze samotného vrcholu ani nemluvě...

Zveřejněno 21.06.2019 v 16:33 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY