CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Úterý 16.04.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Šéf Horské služby: Lidé vyrážejí do Beskyd nalehko, pak jsou překvapeni

Záchranáři v Beskydech už vyhlížejí zimu. Největší nápor turistů očekávají okolo Vánoc. V tomto období mívají i šedesát až osmdesát výjezdů za týden.
Opravdová zimní sezona pro ně začíná v období kolem Vánoc, kdy se na hory vydávají houfy natěšených turistů. V této době podle záchranářů Horské služby Beskydy praskají ve švech. Jejich přípravy na tuto část roku však začínají mnohem dříve. A to hned jak skončí léto.

„Už od září připravujeme techniku, takže kontrolujeme sněžné skútry, čtyřkolky, svozné prostředky a veškerý záchranný materiál,“ uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Revizemi procházejí i zařízení na stanicích Horské služby.

Kromě techniky se na zimu připravují rovněž samotní záchranáři, kteří musí projít fyzickými prověrkami.

„Doškolují se na skalách, v technických dovednostech, nacvičují evakuace z lanovky, doškolují se letečtí záchranáři, psovodi procházejí atesty. Tyto činnosti probíhají od září do listopadu,“ přiblížil šéf záchranářů.

V zimním období mívá Horská služba Beskydy nasazeno okolo dvanácti až patnácti záchranářů, o víkendech pak kolem dvaceti. Ti jsou připraveni lidem pohybujícím se na horách pomáhat každý den.

„První náročnější zkouška nás vždycky čeká v období Vánoc, kdy za týden míváme i šedesát až osmdesát zásahů, což je na Beskydy poměrně dost,“ upozornil Radim Pavlica s tím, že loni horští záchranáři zasahovali v zimě u 420 případů, za letošní letní sezonu jich už mají 320.

„Je to rekord. Je to dáno i tím, že návštěvnost byla poměrně velká, protože v současnosti lidé moc nevyjíždějí do zahraničí. Dávají přednost tuzemským destinacím,“ podotkl.

V zimě se hraje o každou minutu

Mezi zásahy v létě a v zimě je značný rozdíl. V létě totiž při úrazech nejde tak moc o čas - když někdo někde zůstane se zlomeninou půl hodiny, tak se tolik nestane, pokud není velmi špatné počasí.

„Kdybychom někoho nechali půl hodiny v zimních podmínkách, tak je to daleko horší. Navíc v létě se k úrazům dostáváme relativně snadno. V zimě je to náročnější, protože ne všude se dostaneme technikou, takže mnohdy musíme jet na lyžích nebo se to řeší ve více lidech, kdy používáme nějaký svozný prostředek, který poponášíme nebo potahujeme po sněhu,“ popsal náčelník Horské služby Beskydy.

„Hlavním faktorem je čas, protože v zimě hrozí podchlazení. Navíc v létě je vidno do osmi nebo devíti hodin, v zimě je tma už o půl páté. Pro někoho to může být nepříjemné, až frustrující. Navíc počasí může ovlivnit mlha, která zhoršuje viditelnost. Když se k tomu přidá vítr a sněžení, o to jsou pak naše zásahy náročnější.“

V Beskydech jsou častější pády nebo sesuvy sněhu než typické laviny.

„Máme už ale i nachystaného, připraveného a vycvičeného lavinového psa, který prošel atesty. Není určen jen pro lavinové akce. Má zkoušky i pro plošné vyhledávání. V případě pohřešování tak nasazujeme i psovoda se psem,“ poznamenal Pavlica.

Pokud se lidé vydávají do hor, měli by s sebou vždycky mít nabitý mobil. „Předpokládáme, že dnes už lidé mají telefony s nějakým operačním systémem. Existuje aplikace Horské služby a Záchranka, které zjednodušují činnost záchranářům při vyhlášení poplachu, protože podstatně zpřesňují polohu mobilního telefonu,“ podotkl Pavlica.

„Pravděpodobnost, že dotyčného najdeme, je tak mnohem větší a hlavně se zkrátí čas, po který ho budeme hledat,“ nastínil.

V teniskách vyrážejí do tisícimetrových výšek

Náčelníka Horské služby Beskydy zaráží, že spousta lidí vyráží na hory a nejsou připraveni na změnu počasí. „Vydávají se i do výšek nad tisíc metrů, přiběhnou tam v lehkém oblečení a nemají s sebou ani nic na převlečení. Vůbec nepočítají s tím, že by se mohlo změnit počasí,“ kroutí hlavou.

Podle Pavlici je až zarážející, když je sníh už i v nižších polohách, a on přitom některé lidi potkává v tisíci metrech jen v plátěných teniskách.

„To není dobré. Stejně jako není dobré, když někdo vyrazí jen nalehko oblečený na Lysou, na Smrk nebo na Travný. Na Lysé jsou alespoň chaty, kde se může schovat, ale na Smrku nebo na Travném nic. Vím, že jsou trénovaní, chodí hodně a často do hor, takže si myslí, že hory znají. Hory jsou krásné, ale mnohdy zrádné,“ upozornil.

„I na našich kopečcích dochází k nepředvídatelným situacím a bohužel taky poměrně často i k tragickým událostem,“ dodal.

V posledních letech byly zimy mírnější, takže lidé nejsou tak ostražití. „Když teď přijde mráz, mlha, vítr a začne do toho hustě sněžit a napadne přes noc nebo i přes den třicet centimetrů sněhu, tak to lidi hodně překvapí. Nejsou na to připravení,“ řekl Pavlica.

„Přitom dneska existuje řada možností, jak si zjistit předpověď počasí na krátký časový interval, třeba na půlden. Předpovědi jsou poměrně přesné, byť v horách dochází k tomu, že ne vždycky vyjdou. Proto lidé nesmí hory podceňovat,“ uzavřel.
Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd
Radim Pavlica, náčelník HS Beskydy

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.10.2016 v 17:24 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY