Web kamera

Království perníku

Závodníci bojovali s ledem i se sněhem

Report ze závodu „Adidas 24 hodin na Lysé hoře“
Extrémní závod „Adidas 24 hodin na Lysé hoře“ byl i letos pro závodníky extrémní. Zatímco v loňském ročníku je trápily velmi nízké teploty a omrzliny, letos se potýkali se zledovatělou trasou a následně i čerstvě napadnutým sněhem. Na start závodu v Ostravici se postavilo 912 z celkem 970 přihlášených závodníků.

Mistrem ČR v extrémním závodu „Adidas 24 hodin nad Lysé hoře“ se stal Václav Utinek z Mysločovic s 13 okruhy, které uzavřel v neděli ráno v 8:55:55 hodin. To znamená, že na trase byl 21 hodin 55 minut. Oproti loňskému vítězi Janovi Zemaníkovi to zvládl o 23 minut rychleji.

Na druhém místě se umístil Petr Král z Ostravice s 13 okruhy, které uzavřel v 9:11:55 a měl tak 16 minutovou ztrátu na prvního.

V 10:09:49 pak doběhl na třetím místě Marcel Žuška z Bystřice nad Olší s 13 uzavřenými okruhy.

Mistryní ČR v extrémním závodu „Adidas 24 hodin na Lysé hoře“ se stala stejně jako loni Linda Beniačová ze Slovenska. Letos ale oproti loňsku zvládla za 24 hodin 11 okruhů, což je o jeden více než loni.

Oceněni byli také vítězové dalších kategorií – muž, žena, dvojice.

Nejstarším závodníkem byl 71letý Miroslav Pavelek z Frýdku-Místku. Na svém kontě měl 5 okruhů, tedy o jeden více než v loňském ročníku.

Závodníci za 24 hodin absolvovali dohromady 4 907 výstupů na Lysou horu (4 247 loni) a nastoupali 3 729 320 výškových metrů (3 227 720 loni).
„Vrchol Lysé hory byl pod ledovou krustou a namrzlá byla i trasa z Ostravice, odkud závod startoval. Větší část sestupové trasy bylo kompletně v ledu a problém byl i v tom, že na trase nebyl téměř žádný sníh, takže z ledu vyčuhovaly ostré kameny a hrozilo vysoké riziko vážných úrazů. Po konzultaci s horskou službou a s ohledem na zajištění co možná největší bezpečnosti závodníků jsme nařídili ihned po startu nasadit na boty speciální nesmeky. Jak se později ukázalo, naše rozhodnutí, i když bylo závodníky přijato docela nemile, bylo v konečném důsledku prozřetelné a správné. Po prvním absolvovaném kole to uznali i závodníci, kteří byli rádi, že nesmeky na botách měli a nerozsekali se hned v úvodu,“ řekl ředitel závodu Libor Uher.
Zdravotníci i přes nepříznivé počasí nezasahovali u žádného vážnějšího úrazu. Dvěma závodníkům kvůli vyčerpání doporučili odpočinek a ošetřili jeden drobnější úraz kolene. Velmi kvalitní práci odvedla horská služba, která zasahovala u dvou případů. V jednom případě poskytla útočiště vyčerpanému závodníkovi, kterého na vrcholu Lysé hory zastihla náhlá slabost. Pomáhali také závodnici, která špatně našlápla. Ozvalo se její staré poranění kyčle a nebyla schopná chůze. Prokřehlou ji svezli na saních za sněžným skútrem do hotelu Sepetná, kde už ji očekával její manžel, který se o ni následně postaral.

„Zpestřením letošního závodu byl „cílový sérak“ na Sepetné. Přechod přes rampu připomínající trhlinu v ledovci budil respekt, ale závodníci to zvládli bravurně,“ řekl Libor Uher s tím, že sérak byl zajímavý i pro návštěvníky, kterých přichází na Sepetnou rok od roku více, aby závodníky podpořili. Na séraku byl umístěn taky elektronický informační panel, který všem přítomným poskytoval data o právě probíhajícím závodníkovi. Z panelu se dozvěděli číslo a název týmu, počet absolvovaných kol a celkový čas v závodě. „Hlavním cílem ale bylo zviditelnit závodníky, aby se neutopili v davu diváků a pořadatelů, aby měli pocit výjimečnosti, aby si každé uzavřené kolo maximálně užili,“ dodal Libor Uher.
LH24
Mistryní ČR v extrémním závodu „Adidas 24 hodin na Lysé hoře“ se stala stejně jako loni Linda Beniačová ze Slovenska.
LH24
Mistrem ČR v extrémním závodu „Adidas 24 hodin nad Lysé hoře“ se stal Václav Utinek z Mysločovic s 13 okruhy