CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Čtvrtek 14.11.2019
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Ohlednutí za 12. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát 2010

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice

6. 8. - 8. 8. 2010
Rožnov pod Radhoštěm

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 6. do 8. srpna se tam uskutečnil 12. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jánošíkov dukát o. s., Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Záštitu nad festivalem letos převzali velvyslanec Slovenské republiky v České republice Jeho Excelence Peter Brňo, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky pro evropské záležitosti Vladimír Galuška a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Na festivalu se představilo 22 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Rumunska, Maďarska, Chorvatska a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.

Pátečním zahajovacím programem nazvaným ""Vitajte" přivítaly ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku Folklorní soubor Očovan z Očové, folklorní soubor Drevár z Krásnej nad Kysucou a mužská pěvecká skupina Suche karki z Prešova. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli již tradičně "Pri hudákoch".

Sobotní dopoledne začalo živou pozvánkou - Roztančeným náměstím - a krojovaným průvodem všech účinkujících nazvaným "Rieka radosti" z náměstí T. G. Masaryka do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě - na Komorní amfiteátr.
Ve 14 hodin Komorní amfiteátr již patřil programu "Zahrajme sa", kde se představily dětské folklorní soubory Čučorietky z Třince, Dunaječek z Olomouce, Púčik z Brna, Vienok z Bratislavy a Mladost z Povážskej Bystrice. Potom už se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice.
K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v němž účinkovaly folklorní soubory z České republiky, které zpracovávají slovenský folklor - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské a krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to jubilejní 10. ročník "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci i jánošíkovská družina z Čech, Moravy i ze Slovenska. Nejvíce másla stloukla a vítězkami mistrovství se stala dvojice děvčat smíšeného družstva reprezentujícího Slovenskou republiku a folklorní soubory OČOVAN z Očovej a PODPOĽANRC z Detvy. Ženy natloukly z 5 l smetany 3,008 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Jozef Beskydiar z Detvy. Sobotní programy uzavřel večerní pořad o regionu Podpoľaní nazvaný "Poľana, Poľana...", ve kterém se představili folklorní soubory, muziky a sólisté z Podpoľaní.

Pro hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Podpoľaní (pod pedagogickým vedením Pala Gaža z Banské Bystrice).

V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům. Dvanácté třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".

I na 12. ročníku MFSF Jánošíkov dukát byla udělena Putovní cena - Laureátem festivalu se stal Folklorní soubor DUNAJEC z Olomouce.

Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. Prezentace tradiční lidové umělecké výroby byla pro návštěvníky festivalu atraktivním obohacením.

V průběhu festivalu proběhla vernisáž výstavy "Živé kroje ve fotografii" autora prof. PhDr. Ludvíka Barana, DrSc. Výstava potrvá do 30. srpna 2010.

Součástí mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl i projekt "V úctě k tradicím". Tento projekt byl podpořen Evropskou unií z Programu celoživotního vzdělávání, podprogramu GRUNDTVIG.

estival se konal i za podpory dalších institucí a organizací: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultury Slovenské republiky, Matice slovenské, Zlínského kraje, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě, FOS ČR, Nadačního fondu ČEZ, akciové společnosti Metrostav a Slovenského institutu v Praze.

Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, měsíčník Folklor, Korene - 1. slovenský časopis v ČR, Dětská tisková agentura a On-line folklórne rádio Janko Hraško.

Významnými partnery byly Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů, Borovice - informační centrum či Agentura propagace ČR - Alfa.

Těšíme se na setkání na XIII. ročníku MFSF Jánošíkov dukát 5. 8. - 7. 8. 2011 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 16.08.2010 v 21:01 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY