CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 28.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Příběh studentky završil II. Sympozium Siločáry duše dítěte

Tisková zpráva - Příběh studentky Katky završil II. Sympozium SILOČÁRY DUŠE DÍTĚTE v Chrudimi
V čase sobotního celodenního Sympozia, které proběhlo v sobotu ve Splečenském domě v Chrudimi, měli účastníci možnost k diskusi a k výměně zkušeností při vedení dětských folklorních souborů. Mezi lektory se téma Siločar, které působí na duši dítěte, rozpoutala diskuse již předcházející podvečer.

Každý z nich přinesl jiný pohled, jinou formu své rozpravy, jiné metody k zapojení účastníků. Vytvořili tím sami motivační prostor pro sebe samé. Tuto atmosféru aktivně přenesli i do druhého dne, kdy na Sympozium přijelo na 40 účastníků z celé republiky.
Setkání otevřel výklad pojmů k tématu, komentář o cílech a funkcích folklorního souboru.
V duchu citátu Johna Locka: "Dětská duše je nepopsaná tabule" seznámila PhDr. Alena Schauerová přítomné s filosofií tématu, s empirickými výzkumy ve folklorních souborech a s pozitivními i negativními prvky, které děti v souborech ovlivňují.

Jiří Urban, tanečník, choreograf a vedoucí dětského souboru, stejně jako MgA. Martin Krajňák, uváděl ve své rozpravě především praktické zkušenosti, jak děti provokovat, motivovat, zapojovat je aktivně do činností souborového života. Jiří kladl velký důraz na "tvorbu party", Martin na spolupráci a působení folklorního souboru na rodiče dětí.

Mgr. Vlastimil Ondra, učitel a pedagog, uvedl ve svém příspěvku možnosti, jak propojit přirozenost dětského projevu s dosud živými tradicemi venkovského prostředí, jak lze ovlivňovat rodičovskou základnu prostřednictvím činností dětí. Školní výuka a osnovy umožňují cestu k lidovým tradicím, úlohou pedagoga je tuto cestu dětem nastínit a přirozeně je nechat objevovat další prostory. (Výpravy k tajemnosti domova, Výpravy do kraja, Hledání prastaré noty ....)
Siločáry duše dítěte odkryly absenci příležitostí k výměně názorů mezi odborníky na straně jedné a praktiky na straně druhé, zkušenými vedoucími i začínajícími aktivisty v oblasti dětského folkloru. Inspirativní diskuse otevřela nové pohledy, motivovala aktéry Sympozia k širšímu pohledu na vedení dětského folklorního souboru v 21. století.

Celé setkání završila v odpoledních hodinách Kateřina Kubíková, 19-ti letá studentka, nedávná členka dětského folklorního souboru. Příspěvek připravila jako svůj příběh. Svým vyprávěním potvrdila, že siločáry, které působí na duši dětských členů folklorních souborů, lze ovlivnit pozitivním směrem, pokud se vedoucí soustředí na osobnost každého dítěte, pracuje s širším okolím (rodina, sourozenci, škola), nechá děti připravovat vlastní aktivity nad rámec souborového života.

Většina účastníků vyjádřila uspokojení nad možností se Sympozia zúčastnit. V diskusním prostoru zazněly podněty pro další obdobná setkání. A tak hodnocení celé akce lze shrnout do následujících slov: "Siločáry duše dítěte začaly působit ..."

Radka Ehrenbergerová

Zveřejněno 28.02.2010 v 21:28 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY