CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Sobota 07.12.2019
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Ovečky z Valašského Meziříčí oslaví desetiletí od svého založení

Pořadem s názvem "A jak sa tý ovečky..." oslaví v pátek 13. listopadu 2009 dětský folklorní soubor Ovečky z Valašského Meziříčí desetiletí od svého založení.

Možná by se dalo říci - "co je to 10 let?, to ještě není co slavit". Ale právě spojení desetiletých "oveček" s mnohem starším "bačou" a návaznost na práci národopisného pracovníka Miloše Kašlíka, který podstatnou část svého života zasvětil lidovému umění na Valašsku, je jedním z důvodů, proč se sejít u valašských písniček a tanečků v podání těch nejmenších.

pozvánka

Založení souboru na jaře roku 1999 bylo završením mnohaletého úsilí různých jednotlivců a institucí ve městě o vznik dětského souboru zaměřeného na valašský folklór. Všechny dosavadní pokusy vycházely obvykle z nadšení folklorních fandů, ale nikdy nenavazovaly na některý ze dvou folklorních souborů pracujících ve Valašském Meziříčí.

Teprve Ovečky byly založeny jako "potomek" valašského souboru písní a tanců Bača, který ve městě působí nepřetržitě od roku 1945. Přirozené spojení bača - ovečky, ale také propojení uměleckého vedení obou souborů osobou Renaty Kotasové napovídá, že stejně jako Bača, tak i Ovečky zůstávají "doma" na Valašsku a v okolí "Mezříča" především prostřednictvím kmenového repertoáru.
A tak jako u souboru Bača je i u Oveček prvořadým cílem - vytvořit kolektiv, do které se členové budou rádi vracet pro anebo s valašskou písničkou a tancem.

Deset let uplyne v životě člověka jako voda, zrovna tak uplynulo i 10 let existence Oveček, ale i za tu poměrně krátkou dobu je na co vzpomínat.
Slavnostní večer k 10.výročí mezříčských Oveček nabídne prostor pro setkání současných i bývalých členů - dnes třeba mladých "bačovců", "ondrášů" nebo "moreňáků", prostor pro setkání vedoucích s folklorními přáteli z jiných souborů, ale samozřejmě i pohled na repertoár souboru.
Přestože repertoár souboru není nijak zvlášť rozsáhlý, je pro diváka určitě zajímavý, o čemž svědčí nejen řada pozvání souboru na různé folklorní akce, ale i pravidelně kladná hodnocení odborných porot na přehlídkách dětských souborů. A vezmeme-li v úvahu, že ve vedení souboru jak po organizační, tak i po umělecké stránce pracují od založení pouze amatéři, nemá se soubor za dobu své činnosti za co stydět.

To, že Ovečky nestárnou a v plné síle vstupují do dalšího desetiletí své činnosti, je nejen zásluha zakladatelek - Renaty Kotasové a Petry Ondruškové - ale i všech vedoucích, rodičů a rodinných příslušníků dětí, bez jejichž pomoci a zápalu by nebylo co slavit, ale ani komu předávat překrásné bohatství z nekonečné studnice lidového umění.

Ctirad Bryol
bryol@ponast.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 30.10.2009 v 22:14 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY