CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Pátek 22.11.2019
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Ještě hrajou dudy

časopis Folklor 6/2006

Novým fenoménem života a kultury v českých zemích se stal od počátku devadesátých let minulého století nejen silný americký politický, ekonomický a mediální vliv, ale i fyzická přítomnost tisíců mladých Američanů. Vedeni touhou po dobrodružství a poznání začali často právě v našich zemích objevovat "divoký Východ" a starobylá a magická Praha se pro mnohé z nich stala obdobou Paříže po první světové válce. Podle některých statistik dodnes trvale žije v hlavním městě České republiky více než třicet tisíc Američanů. Mnozí z nich se naučili česky a stali se znalci některých fenoménů české a středoevropské kultury, s níž seznamují anglicky mluvící svět a kterou "znovu objevují" i pro českou veřejnost.

Do těchto souvislostí lze zařadit také vznik pozoruhodného dokumentárního filmu Ještě hrajou dudy. Dudy bez hranic (Call of Dudy. Bohemian Bagpipes Across the Bordur), na němž se podíleli producent Jefe Brown, dramaturg a scénárista Keith Jones, český režisér Radim Špaček a mnozí další. Jejich DVD zachycuje některé hudební osobnosti, soubory, festivaly, názory i samotné nástroje uchovávající a rozvíjející tradici dudáckého umění v jižních a západních Čechách a v sousedním Bavorsku. Dokumentární film přináší bohatý materiál, je výborně technicky zpracován a vhodně kombinuje původní záběry s výňatky z českých filmů s dudáckou tematikou (Strakonický dudák, Byl jednou jeden král, Špalíček) i z historických filmových dokumentů. DVD je dobře srozumitelné a kombinací mluveného slova a titulků v češtině, angličtině a němčině plně trojjazyčné. Výklad se odvíjí formou výpovědí praktických muzikantů a odborníků na dudáckou tematiku. Vše je natočeno s působivými záběry na hráče, jejich nástroje a barevné kroje v autentickém prostředí dudáckých festivalů či hospod (častý je záběr na pivo v plastovém! kelímku). DVD obsahuje jako bonus ucelené sekvence na témata: Josef Režný, Domažlická dudácká muzika, Michael Coach, Neil Smith, Pošumavská dudácká muzika, Iain MacDonald Band ze Skotska, Chodská vlna, které nemohly být ve filmu využity jako celky, avšak bylo by škoda je pominout.

Pro českého milovníka dud je zvláště zajímavý portrét vůdčí osobnosti strakonických festivalů, nedávného osmdesátníka Josefa Režného. Plastický obraz tohoto zakladatele Prácheňského souboru v roce 1949, sběratele lidových písní, spoluzakladatele Strakonického mezinárodního dudáckého festivalu v roce 1967 a (přes jeho osobní postihy) jedné z vůdčích osobností českého dudáckého hnutí i v době tzv. normalizace je vytvořen sestřihem filmových záběrů s Režným za více než půlstoletí.

V dokumentu hovoří nebo na dudy hrají rovněž další osobnosti, například britští "maskoti" strakonických mezinárodních festivalů, northumberlandští dudáci John Foerster Charlton a jeho pokračovatel Neil Smith z Newcastlu, skotský dudák Iain MacDonald z Glasgowa, Josef Kuneš z Domažlic, Martina Morysková ze souboru Chodská vlna, Tomáš Spurný z Krašlovic, Michael a Helga Vereno ze Salzburgu, etnologové či muzikologové Dr. Ralf Heimrath z Nabburgu a Dr. Adolf Reichenseer z Regensburgu a sběratel dud Herbert Grunwald z Mnichova. Ústřední osobností a dalším komentátorem se v druhé polovině dokumentu stává Michael Coach, Američan z Jižní Dakoty s českými předky. Ten u nás začal před několika lety studovat hru na dudy na základě Fulbrigthova stipendia a dosáhl v českém dudáckém prostředí záhy proslulosti.

Čeští, němečtí a rakouští dudáci i dotazovaní hudební odborníci potvrzují známou skutečnost, že dudácká hudba střední Evropy, například Pošumaví, Chebska a Bavorska byla relativně jednotvárná, což vyplynulo z tradiční geopolitické situace, stavby nástrojů a obdobného typu lidové hudby dané oblasti. Drobné odchylky byly způsobeny v závislosti na tom, zda se hudební útvary zpívaly česky nebo německy.

Kladů DVD je mnoho a nedostatků málo. Za zmínku stojí snad jen neorganické vsunutí problematiky odsunu sudetských Němců po druhé světové válce, která z převládající hudební tematiky vybočuje a navíc je viděna (například v některých formulacích dudáka Tomáše Spurného) zjednodušujícím způsobem. Americké tvůrce však v daném teritoriu asi natolik zaujala, že vybočili z autonomní hudební tematiky.

Celkově je dokumentární film velmi zdařilý a rozhodně stojí za zhlédnutí. Tvůrcům je třeba zároveň poděkovat za to, že ze svého úhlu pohledu připomněli tematiku, které česká hudební veřejnost nevěnuje v současné době větší pozornost.

Ještě hrajou dudy. Dudy bez hranic. DVD 52 minut. Peligroso Productions 2006.
Jan Vičar

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 14.01.2007 v 12:27 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY