CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Sobota 13.08.2022
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Maršo si získalo LUHAČOVICE

Tisková zpráva
Ve dnech 7. - 10. září 2006 se v Luhačovicích uskutečnil XIV. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" - Luhačovice 2006.
Příznivce folkloru zaujal již čtvrteční společný koncert souboru Malé Zálesí Luhačovice a jeho hosta, souboru Slniečko z Detvy, na kterém bylo pokřtěno nové CD Malého Zálesí. Výrazným hudebním zážitkem byl také Koncert vítězů - dvacítky nejlepších účastníků celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní za uplynulé dva roky, které tentokrát brilantně a působivě doprovodil BROLN ve veřejné nahrávce Českého rozhlasu Brno. Páteční koncert zahraničních souborů pro Základní školu Luhačovice počasí bohužel zahnalo do Domu kultury Elektra.
2006
Hlavní programové dny, sobota a neděle, byly však již zcela ve znamení krásného slunečného počasí. Těžko vybrat soubor, kterému by se podařilo vyniknout mezi ostatními. Děti byly všechny ohromné a výběr pro luhačovický festival si plně zasloužily. Snad nejvýraznější potlesk však sklidil soubor Maršo (česky svoboda) z dalekého Čečenska, odborníci pak ocenili také vynikající výkon a stylovou čistotu souboru Árendás Jászberény z Maďarska. Zajímavým zpestřením bylo vystoupení účastníků mezinárodní taneční dílny, kteří na svém - teprve druhém setkání - předvedli pod vedením Ladislava Bačinského, že do luhačovických lázní nepřijeli za rekreací a získali obdiv přítomných diváků.
Mezi hosty festivalu zavítali jeho patron, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, ředitel Slovenského institutu Igor Otčenáš a další významné osobnosti.
2006
Hlavními pořadateli festivalu byli Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Zlínský kraj, Městský dům kultury Elektra Luhačovice, SOŠ Luhačovice a Sanatorium Miramare Luhačovice. Festival se konal pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, poslance Parlamentu ČR Jiřího Paroubka a hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Letošního XIV. ročníku festivalu se zúčastnily zahraniční soubory Árendás Táncegyüttes, Jászberény (Maďarsko), Gli Paes Mei, Alatri (Itálie), Maršo (Čečensko), Slniečko Detva (Slovensko), z České republiky pak Jackové Jablunkov, Křenováček Křenovice, Malá Jasénka Vsetín, Malé Zálesí Luhačovice, Trnávka Pacov, BROLN a vítězové Celostátní přehlídky Zpěváček 2005 a 2006.
2006
Pozlovice, soubor z Maďarska
Mediálními partnery festivalu byli Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podpořili Hotel Adamantino Luhačovice, ACR Alfa, Allianz Pojišťovna, BAŤA ČR, KARE Karel Plášek, Nadační fond Most naděje, Shambhala, OHL ŽS Brno, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a další.
Čečenský soubor MARŠO (v překladu svoboda) zaujal diváky zejména perfektním provedením tanců, charakteristických dynamickým až bojovným projevem chlapců v kontrastu s lyrickými pohyby dívek, připomínajícími pohádky Tisíce a jedné noci. Jak nám řekl vedoucí souboru Vacha Těmirchanov, soubor přijet v téměř stejném složení, jako před třemi lety. Od té doby se většina dětí vrátila do Čečenska, ale například Vacha žije dále v utečeneckém táboře Sputnik v Ingušsku. Soubor se sešel v Grozném až po třech letech a na nácvik programu měl jen několik dnů. O to více je třeba ocenit výkon dětí, které v dalších dnech pokračují vystoupeními v Brně a v Praze a do vlasti se vracejí na konci září.

Zpracoval: Dr. Jiří Pokorný, 11.9. 2006
tel./fax: 234621256, 604 674 841
E-mail: jpokorny@adam.cz

Některé z fotografií z festivalu
2006
2006
2006
První ředitelka festivalu Písní a tancem paní Věra Haluzová s dětskými moderátory
První ředitelka festivalu Písní a tancem paní Věra Haluzová s dětskými moderátory
2006

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 11.09.2006 v 23:18 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY