CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pondělí 26.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Podle pověsti založili osadu Vráclavek uhlíři z Vratislavi.

Proti toku Kobylího potoka se nachází osada Vráclavek. O jeho vzniku se nedochovaly žádné prameny. Pověst vypráví, že se v lesích usadili uhlíři z Vratislavi. Místo nazvali Klein Breslau, tedy Malá Vratislav, z čehož vznikla název Vráclavek.
V zápisu krnovského děkanátu se zpráva o vsi vyskytuje roku 1672.zaměstnání mašli obyvatelé při práci v lese, při bělidle a domáckému tkalcovství. Znovu oživili vesnici zpustlou za nájezdu Matyáše Korvina. V 17.století byl Václavek střediskem evangelického vyznání. Jako skladiště poraženého dřeva vznikla na konci 17. století kolonie Kotel. Osada Hutzě se vyvinula v 18.století u sklářské hutě. Ještě v 17.století se zde vyskytovala jména českých obyvatel, například Jiří Štíhel, Jakub Šilhan, Andrys Klimek. Pak jejich počet poklesl a po třicetileté válce zanikl. Na kopci nad Václavkem jsou malé zbytky zříceniny hradu zvaného Luginsland. O něm vypráví o zakleté krasavici. Jednou se ukázala mlynáři z Holovic, který se vracel z Václavku domů. Požádala ho aby ji vysvobodil. Ten se však zalekl velkých hrozeb, její přání nesplnil a krasavice musí čekat dalších pět set let na své vysvobození.z prokletí mongolského čaroděje.
Další osadou u Hošťálkov jsou Staré Purkartice. Vznikla na území dvaceti čtyř lánů lesa darovaného městu Krnovu v roce 1281 vévodou Mikulášem. Nejdříve se zde usadili drvoštěpové, lesní dělníci pracující pro měšťany Krnova, kterým podléhali. Pak se rozšířila také výroba dřevěných šindelů na pokrývání střech a domácí tkalcovství ze svých letních pobytů ve Starých Purkarticích vytěžil námět ze zápasu o každodenní chléb spisovatel Emil Dvořák. V roce 1940 vyšel v Ostravě jeho román Lán kosodřeviny.
V místech, kde se sbíhala údolí do tvaru připomínajícího kříž se vyvinula osada Křížová. Šlechtickému rodu Skrbenskýchn zde náležel statek, koncem 17.století rozparcelovaný drobným zájemcům. Je zajímavé, že německé děti v Křížové učil v letech 1876 - 1878 český učitel Julius Sluníčko. Navazoval na skutečnost, že na panství působilo mnoho českých farářů. Od 18. do 20.století to byli kněží Šustáček, Blažek, Doležel, Zmeškal, Medek, Fič, pastoři Jurša, Stromský, Klapsia, Koláček a Novák.
Zásadní změnu pro Hošťálkovy přineslo 20.století. původně klidný život obyvatel narušil nástup henleinovské propagandy. Dne 22.září 1938 asi pět set ordnerů přepadlo tamnější četnickou stanici, kde byli četníci pod pohrůžkami odzbrojeni a vzatí do zajetí. Mnozí Němci utekli do nedalekého Německa, aby tam byli podrobeni vojenskému výcviku. Po odsunu obyvatel osídlilo Hošťálkovy prvních čtyřicet obyvatel přišlých z Morávky u Frýdku. Devátého září 1945 uspořádali dožínky s názvem "Uvedení Morávky do nového života".
Území Hošťálkovy s údolím Kobylího potoka nabízí možnost pobytu v dobrém přírodním prostředí v létě i v zimě a zhlédnout historické památka i lidovou architekturu v osadách. Zajímavá historie Skrbenských z Hřiště si zaslouží větší pozornost než doposud. Více informací lze získat v publikaci Hošťálkovy náš domov z roku 1981.
Bruntálský a Krnovský Deník Region ze dne 2.května 2006

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Vraclávek

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 03.05.2006 v 23:45 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY