CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 29.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Přírodní památka Průkopa [ Přírodní památka ]

Přírodní památka Průkopa

Základní údaje:
PP Průkopa se nachází mezi obcemi Lutonina a Jasenná v severovýchodní části Vizovické vrchoviny, nadmořská výška 400 až 420 m. Katastrální území Lutonina a Jasenná. Vyhlášeno v r. 1984. Výměra 2,5670 ha.

Motiv ochrany:
Výskyt ohrožených druhů rostlin, především vstavačovitých, na druhotně vzniklém stanovišti. Geologicky zajímavá lokalita s pěknou ukázkou turbiditních rytmů ve flyšových sedimentech.

Geologie, půdní poměry:
Geologický podklad je tvořen dílčí jednotkou račanskou magurského flyše, vsetínskými vrstvami zlínského souvrství (eocén). V "průkopě" je možné sledovat ve skalním zářezu rytmické střídání poloh jílovců s pískovcovými lavicemi (turbiditní rytmy). V podložních úsecích silných lavic se nachází hrubozrnný drobový pískovec, který je směrem k nadloží střídán drobovým glaukonitickým pískovcem. Půdním typem je kambizem pseudoglejová a pseudoglej kambizemní.

Botanika:
Sekundární území ve svahu terénní průkopy vzniklé při stavbě železničního náspu (nedostavěná železnice z 1. republiky, která měla spojovat Zlín se Vsetínem) s východní až jihovýchodní expozicí je charakterizováno několika rozdílnými stanovišti. Část zaujímá les s dominantní borovicí lesní (Pinus sylvestris), v jehož bylinném podrostu se vyskytují dva druhy kruštíku, a to silně ohrožený kruštík růžkatý (Epipactis muelleri) a kruštík širolistý (Epipactis helleborine), kterému je třeba vzhledem k velké podobnosti a obtížné rozpoznatelnosti od některých dalších druhů rodu věnovat zvýšenou pozornost. Ze vstavačovitých rostlin zde roste také vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia).

Další část území tvoři nezalesněny, suchý a výslunný svah. Bylinné patro zde není zcela zapojeno a místy chybí, druhově je však značně bohaté. Vyskytuje se zde řada teplomilných a suchomilných druhů rostlin, jako např. černohlávek dřípatý (Prunella laciniata), mařinka psí (Asperula cynanchica), šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata), čistec německý (Stachys germanica), jetelovec chlumní (Amoria montana), krvavec menší (Poterium sanguisorba) a mnoho dalších. Z druhů považovaných v okrese Zlín za ohrožené zde roste hořec brvitý (Gentianopsis ciliata) a z druhů vyžadujících pozornost je to zvonek klubkatý (Campanula glomerata).

Na několika místech svahu prosakuje voda a vytváří svahová prameniště. Nejvýznamnější je zde výskyt bohaté populace kruštíku bahenního (Epipactis palustris), který v důsledku značného úbytku mokřadních biotopů náleží k silně ohroženým druhům květeny České republiky. Těžiště jeho výskytu je na dně průkopy. Doprovodnými druhy jsou např. suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), suchopýr širolistý (Eriophorum latifolium), různé druhy ostřic (Carex), sítin (Juncus) a dalších druhů typických pro tento biotop.

Ve spodní rovinaté části se v příkopu u silnice díky hrázím celoročně udržuje voda. Z dřevin zde převládá olše lepkavá (Alnus glutinosa), v bylinném patře roste např. orobinec úzkolistý (Typha angustifolia), orobinec širolistý (Typha latifolia), žabník vodní (Alisma plantago-aquatica) a jiné.

Zoologie:
Vodní prostředí je vyhledáváno různými druhy obojživelníků, kteří vesměs jsou v různém stupni ohrožení. Hojně se zde vyskytuje skokan hnědý (Rana temporaria), čolek obecný (Triturus vulgaris), čolek horský (Triturus alpestris) a kuňka žlutobřichá (Bombina variegata). Je pravděpodobné, že při dalším sledování zde budou nalezeny i další druhy. Při průzkumu fauny vodních brouků zde byl nalezen zajímavý a vzácný potápník Hydroporus ferrugineus, který bývá většinou zaznamenáván v čistých pramenných volně tekoucích vodách, přímo v pramenech a ve studních. Podle všeho patří mezi brouky, kteří svůj život vedou i v podzemních vodách. Další výzkum může přinést nová zajímavá zjištění.

Lesnictví:
Na části chráněného území se nachází lesní porost s převahou borovice lesní.

Management, ohrožení, návrhy opatření:
V nedávně době byla do plochy přírodní památky zahrnuta i skalnatá soutěska.


Literatura:
Rezervační kniha, KÚ Zlín.
Elsnerová M., Krist J., Trávníček D. (1996): Chráněná území okresu Zlín. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, prosinec 1996.

Mackovčin P., Jatiová M. a kol (2002): Zlínsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek II., AOPK ČR a EkoCentrum Brno, Praha.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní památka
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 10.03.2010 v 10:32 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY