CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pátek 19.04.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Přírodní památka Kaňoury [ Přírodní památka ]

Základní údaje: Přírodní památku Kaňoury tvoří suchá, výslunná, svažitá stráň s četnými vlhčími terénními sníženinami na jižních úklonech kóty Vysočka (660 m), tvořící závěr doliny potoka Hrušovky. Nachází se 3 km východně od obce Nedašov na Valašskokloboucku v nadm. výšce 640 m, v CHKO Bílé Karpaty, na hranicích se Slovenskem. Katastrální území Nedašov. Výměra: 6,4724 ha.

Vyhlášení: r. 1982. Důvod vyhlášení: Cílem ochrany je uchování charakteru společenstev suchých luk a pastvin s teplomilnou vegetací, v tomto regionu ojedinělou.

Geologie, půdní poměry: Půda je zde mělká, místy vystupují matečné horniny až na povrch.

Botanika: Podstatnou část plochy chráněného území tvoří luční porosty, původně využívané jako extenzívní pastviny. Místy jsou porostlé keři hlohu (Crataegus sp.), svídy krvavé (Swida sanguinea), svídy jižní (Swida australis), růže šípkové (Rosa canina). Ojediněle se vyskytuje jalovec obecný (Juniperus communis), roztroušeně růže galská (Rosa gallica). Tato rozptýlená křovinná zeleň dává území charakteristický ráz, ovšem nadměrnou expanzi hlohu a šípku je třeba regulovat. Horní, severovýchodní okraj je lemován světlými, převážně dubovými lesíky. Z dřevin se dále ojediněle vyskytuje javor klen (Acer pseudoplatanus) a jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), na okrajích je místy hojný ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare).

Rozmanité podmínky vedly k vytvoření zajímavých, druhově bohatých a pestrých společenstev. Kromě obvyklých druhů suchých luk a pastvin, křovin, lesních lemů a světlých lesů se v území vyskytuje řada druhů teplomilných, které zde vystupují daleko na sever až do výšky přes 600 m. Četné zastoupení mají druhy karpatské, vzácné a ohrožené.

K nejvýznamnějším na lokalitě patří kosatec trávovitý (Iris graminea), který zde roste na jedné ze dvou dosud známých nalezišť v severní části Bílých Karpat a v celém okrese. Patří k silné ohroženým druhům květeny České republiky. Dalšími vzácnými a ohroženými druhy jsou bělozářka větvitá (Anthericum ramosum), lilie zlatohlávek (Lilium martagon), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), prostřelenec křížatý (Tretorhiza cruciata), trličník brvitý (Gentianopsis ciliata), orlíček obecný (Aguilegia vulgaris), medovník velkokvětý (Melittis melissophyllum), prvosenka jarní (Primula veris). Orchideovité rostliny zastupuje vstavač mužský (Orchis mascula), vstavač obecný (Orchis morio), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea), hlavinka horská (Traunsteinera globosa), okrotice dlouholistá (Cephalanthera longifolia). Z velkého množství ostatních rostlinných druhů za povšimnutí a zmínku stojí např. podkovka chocholatá (Hippocrepis comosa), pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule), pcháč panonský (Cirsium pannonicum), černohlávek dřípatý (Prunella laciniata), zběhovec lesní (Ajuga genevensis), jetel podhorní (Trifolium alpetre), jetel válcovitý (Trifolium rubens), jetelovec chlumní (Amoria montana), mařinka psí (Asperula cynanchica), bílojetel bylinný (Dorycnium herbaceum), oman srstnatý (lnula hirta), tolita lékařská (Vincetoxicum hirundinaria), řimbaba chocholičnatá (Pyrethrum corymbosum), šalvěj lepkavá (Salvia glutinosa), řepíček trojlistý (Aremonia agrimonoides), kamejnice modronachová (Aegonychon purpurocaeruleum), lecha černá (Lathyrus niger), kručinka německá (Genista germanica), mochna bílá (Potentilla alba).

Hospodářské využívání, management: PP Kaňoury je jedním z největších, nejvýznamnějších a druhově nejbohatších chráněných území v severní části CHKO Bílé Karpaty. Připravune se rozšíření o květnaté louky a pastviny "Lásca” a "Javor”, s nimiž dohromady vytvoří PR Hrušova dolina.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní památka
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 11.03.2010 v 09:08 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY