CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pondělí 22.07.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Šumava [ Turistický region ]

07 CHODSKO 06 ŠUMAVA - VÝCHOD Turistický region Šumava
Šumava

Dvě pohoří - Šumava a Český les - vnímané jako jeden masiv: "Zelené plíce Evropy". Lhostejno, že se na nich mluví česky z jedné a německy z druhé strany. Je to oáza ve střední Evropě vskutku neobvyklá. Tajemná rašeliniště obývá nespočet nadpřirozených bytostí, romantická údolí a hluboké lesy nabíjejí člověka pozitivní energií. Chráněná krajinná oblast pokrývá 1.630 km2, nejhodnotnější místa v ní - rašeliniště, ledovcová jezera, zbytky pralesových porostů - tvoří Národní park Šumava. Svými 690 km2 je naším největším národním parkem. Ano, je to omezení, ale turistům ho Šumava hravě vynahradí hloubkou a bohatstvím zážitků.
Obě pohoří, to jsou i Pláně (rozsáhlé náhorní roviny, svou rozlohou, nadmořskou výškou kolem 1100 metrů a alpínskou vegetací přírodní unikát), hluboká údolí, brázdy a kaňony horských řek, od Všerubského průsmyku na severozápadě po Vyšebrodský na jihovýchodě. Podhůří a severní předhůří, Pošumaví, je krajina chlumů a chloumků, zvlněná luka posypaná remízky, která oživují oka rybníků a přehrad... Naše největší údolní vodní nádrž Lipno výrazně mění tvář původně horské krajiny na jihovýchodním konci Šumavy. Měří 43 kilometry od Nové Pece k obci Lipno. Jenom pár kilometrů před Soumarským mostem, kde obvykle končí vodáci sjíždění horního toku Vltavy, začíná i jedna z nejpozoruhodnějších památek technických - 44 km dlouhý Schwarzenberský kanál na plavení dřeva, který již v 18. století spojil Severní a Černé moře, Vltavu a Dunaj. Dřevo po něm splavené postavilo Vídeň!

Nenajdete lepší terény pro pěší turistiku, ale je to stále více také cykloturistika, která si vás tu získá. Nebo máte raději kanoistiku na řekách Vltavě a Otavě, windsurfing a jachting na jihočeském moři - Lipenském jezeře? Na jeho břehu vznikla Marina Lipno - zábavně sportovní park s přístavištěm pro 144 jachet, sportovní halou pro tenis, squash a bowling, s velkým krytým plaveckým bazénem se subtropickou atmosférou a s lanovkou na Kramolín. Že máte raději zimu? Vám nabízí Šumava výborné podmínky pro zimní sporty: Železná Ruda, Špičák, Zadov, Churáňov, Nové Hutě a Kvilda - to nejsou jenom jména, ale i řada dobře upravovaných sjezdovek a běžeckých tratí.

Pardon, pro tu krásu krajiny bychom málem zapomněli na památky! Seznamte se: hrad a zámek Horšovský Týn, Chodský hrad v Domažlicích, zámek v Poběžovicích, hrady Kašperk, Švihov, Velhratice, Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v zemi, Rožmberk nad Vltavou, hrad a zámek Český Krumlov, zámek Kratochvíle, klášter ve Vyšším Brodě.

Raději lidovou architekturu? Tu charakteristickou pro Šumavu lze vidět v Hartmanicích, Srní, Hartmanicích, Dobré, Stachách, Chalupách, Volarech a Radbuze. Prachatice a Volary - významná města na Zlaté stezce, či Horní Planá a Rožmberk v lipenské oblasti, také Domažlice - centrum folklórních tradic Chodska - jsou další města, která by návštěvník Šumavy neměl vynechat. A ještě něco - jste houbaři? Nebo raději sbíráte než kupujete lesní plody? A nebyli jste na Šumavě? Tak to raději nikde neříkejte, aby nebyla ostuda!
Víte, že ... ?

Černé jezero je největším (18,4 ha), nejhlubším (40,6 m) a nejvýše položeným (1008 m n.m.) jezerem na české straně Šumavy. Vzniklo v poslední době ledové, nad jeho hladinou se tyčí 320 m vysoká Jezerní stěna a hluboko pod ním, na řece Úhlavě, vznikla v letech 1929 - 30 naše první přečerpávací vodní elektrárna.

Chudenice - rodové sídlo Černínů z Chudenic jsou svým způsobem historickým unikátem: obec poprvé vzpomínaná r. 1291, od roku 1592 městečko a centrum rozsáhlého panství, patřila od svého vzniku až do roku 1945 jedinému rodu - Černínové je nikdy neprodali. Rodové pověsti o vzniku jména Černín nabízejí několik verzí, mj. tu, jak při bavorském vpádu bylo vyvražděno celé osazenstvo chudenického sídla, jen chůva s malým chlapečkem se ukryla v krbu černé kuchyně. Z příslušníků rodu byli nejznámější bratři Heřman (1576 - 1651, cestovatel a politik) a Diviš Černín (1565 - 1621, jeden z 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí za účast ve stavovském povstání). Na zámku Chudenice pobývali např. Josef Dobrovský, básník a šéf činohry Národního divadla Jaroslav Kvapil, kterého prý v lesoparku ukryté jezírko inspirovalo k napsání libreta k opeře Rusalka (u jiného jezírka, v lesích u Vysoké na Příbramsku, čerpal inspiraci hudební Antonín Dvořák, platonicky milující hraběnku Josefinu Kounicovou, kvůli níž se oženil s její sestrou a jejímuž muži Vysoká patřila), hostem tu býval i František Palacký. Nedaleko jezírka je Americká zahrada, národní přírodní památka - park o rozloze 1,89 ha, založený v roce 1842 jako školka k zásobování zámeckého parku, z níž arboretum s dřevinami převážně ze Severní Ameriky vzniklo především zásluhou Evžena Černína.

Nejvyšší horou protektorátu Böhmen und Mähren se po zabrání československého pohraničí Němci stala hora Javorník (1066 m n.m.) 6 km severně od pošumavských Stach. Rozhledna na jeho vrchu, postavená v roce 1938, měla symbolicky podobu obranné věže. Dnes zastiňují rozhled vzrostlé stromy.

Druhý, po Jílovém nejvýznamnější středověký zlatorudný revír v Čechách, dnešní Kašperské Hory, byl původně rozptýlenou osadou Reichenstein, založenou na rozhraní 13. a 14. století. Od roku 1366 tudy procházela jedna z větví Zlaté stezky od Kvildy na Klatovy, roku 1584 se z obce stává královské město a to kupuje (r. 1617) hrad Kašperk. Od té doby se jmenuje Kašperské Hory. Západně od obce stojí kostel sv. Mikuláše z doby kolem r. 1330, trojlodní děkanský chrám sv. Markéty ze 14. století se pyšní pozdně gotickými sochami (kolem r. 1500), ve městě najdete i zbytky mlecích kamenů a balvanů s miskovitými prohlubněmi na drcení zlaté rudy. Hrad Kašperk dal postavit Karel IV. na ochranu zemské stezky a naleziště zlata (v letech 1356 - 1361).

Poslední medvěd v Čechách byl skolen 14. 11. 1856 na Šumavě, blízko osady Jelení. Místo leží na "Medvědí stezce", nejstarší naučné stezce na Šumavě a v jižních Čechách vůbec, dlouhé 14 km a vedoucí od železniční zastávky Ovesná k Černému Kříži. Jednalo se o medvědici, která vycpaná zdobí sbírky loveckého zámečku Ohrada poblíž Hluboké nad Vltavou.

Klenová, jako hrad romantická zřícenina, coby zámek stále známější galerie výtvarných umění, je mj. rodištěm skladatele, cestovatele a humanisty Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Hrad byl založen na konci 13. století k ochraně otevřeného údolí řeky Mže při pomezním hvozdu. Právě Harantové hrad rozšířili o renesanční trakt, ale po popravě Kryštofa na Staroměstském náměstí 21. 6. 1621 objekt začal střídat majitele a také chátrat. Až v 19. století nejprve hrabě Stadion a poté F. V. Veith dali objekty opravit v romantické novogotice. Na plochách uvnitř objektu je umístěna galerie plastik pod širým nebem, uvnitř zámeckého křídla se střídají výstavy malířů, sochařů a grafiků, v barokní sýpce pod hradem je galerie současného umění.
ZAHRNUJE ÚZEMÍ TURISTICKÝCH OBLASTÍ:

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉHO REGIONU EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Sumava.TOURISM.cz

Typ záznamu: Turistický region
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 18.11.2004 v 15:13 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY