CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 18.04.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Přírodní rezervace Jalovcová stráň [ Přírodní rezervace ]

Základní údaje: PR Jalovcová stráň se Rozkládá 1,5 km V od obce Nedašov na Valašskokloboucku. Výměra 8,6354 ha, nadm. výška 590 - 620 m, k.ú. Nedašov.

Motiv ochrany: Nejzachovalejší a nejrozsáhlejší jalovcová pastvina této oblasti. Výslunná stráň s jižní a jihozápadní expozicí je značně členitá, nerovná, s četnými pramennými vývěry. V horní části je ohraničena bukovým lesem, na spodním okraji vede polní cesta. Po celé ploše se hojně vyskytuje jalovec obecný (Juniperus communis), který zde vytváří rozsáhlé, nepravidelné porosty. Tento typický průvodce suchých pastvin byl na Valašsku v minulosti poměrně hojně rozšířen, v posledních letech však v důsledku pozemkových úprav a zalesňování je na ústupu.

Botanika: Květena území je velmi rozmanitá. Střídají se zde společenstva suchých pastvin se společenstvy mokřadů s řadou ohrožených, chráněných a pro severní část Bílých Karpat významných rostlinných druhů.

Z typických zástupců suchých luk a pastvin lze uvést např. černohlávek obecný (Prunella vulgaris), zběhovec lesní (Ajuga genevensis), mochna nátržník (Potentilla erecta), vítod chocholatý (Polygala comosa), vítod obecný (Polygala vulgaris), úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria), jetel luční (Trifolium pratense), jetel bledožlutý (Trifolium ochroleucon), světlík tuhý (Euphrasia stricta), světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana), kokrhel menší (Rhinanthus minor), lneček luční (Cathartolinum catharticum), rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys), řebříček obecný (Achillea millefolium), z trav tomku vonnou (Antoxanthum odoratum), třeslici prostřední (Briza media), srhu laločnatou (Dactylis glomerata). K druhům významným pro oblast patří podkovka chocholatá (Hippocrepis comosa), pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule), bílojetel bylinný (Dorycnium herbaceum) a jiné. V části území se nacházejí i porosty smilky tuhé (Nardus stricta), vřes obecný (Calluna vulgaris), kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) a jiné, pro Bílé Karpaty vzácné druhy.

Z druhů zvláště chráněných, ohrožených a vyžadujících pozornost zde roste trličník brvitý (Gentianopsis ciliata), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), orlíček obecný (Aguilegia vulgaris), prvosenka jarní (Primula veris). Orchideovité rostliny zastupuje prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina), vstavač mužský (Orchis mascula), vstavač obecný (Orchis morio), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea), hlavinka horská (Traunsteinera globosa), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia) a bradáček vejčitý (Listera ovata).

Svahová prameniště a mokřady jsou nápadné zejména v době květu suchopýru. Hojný je suchopýr širolistý (Eriophorum latifolium), bohaté je společenstvo mokřadních druhů ostřic (Carex). Vedle běžných druhů provázejících mokřady a prameniště je poměrně hojný prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a kruštík bahenní (Epipactis palustris).

Management, ohrožení, návrhy opatření: PR Jalovcová stráň je území hodnotné nejen po stránce botanické, ale i po stránce ekologické a estetické. Vysoká krajinářská hodnota daná především bohatým porostem jalovce je svým způsobem v severní části Bílých Karpat a v celém zlínském okrese ojedinělá. V posledních letech zde byly uskutečněny biotechnické zásahy, především odstranění keřového náletu.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní rezervace
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 11.03.2010 v 09:09 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY