CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Neděle 25.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Urbanice [ Město nebo obec ]

Obecní úřad Urbanice
Obecní úřad Urbanice
Ves lidí Urbanových, to je starý význam jména Urbanice. Osobní jméno Urban vzniklo z latinského urbanus, což znamená měšťák. První zmínka o Urbanicích pochází z roku 1383. Roku 1384 patřily k Urbanicím Hošťalovice. Bezpečně víme, že na konci 14. století měla ves tři statky, později u nich byla vybudována tvrz, která stávala na místě
č.p. 1 a později zde byla hospoda.
Můžeme si udělat alespoň malou představu o tom, jak se na těch třech statcích tenkrát hospodařilo. Kromě obilí bychom ve 14. století našli na polích mák, řepu, konopí, zeleninu, v teplejších oblastech i chmel a vinnou révu. V sadech rostly hrušně a jabloně mnoha odrůd, třešně, vlašské ořechy, švestky. Už tehdy se používalo roubování. Z obilí se nejvíce pěstovalo žito a oves, pšenice a ječmene mnohem méně.
Rolníci tehdy sklidili jen asi čtyřikrát více než zaseli. Z toho vyplývá, že nejméně čtvrtinu sklizně museli nechat na osetí v příštím roce. Třetinu sklizně odevzdávali svému feudálovi jako plat za svá pole. Poddaní sedláci totiž původně pracovali na půdě, kterou měli od své vrchnosti pouze zapůjčenou. Za to jí povinně odváděli určité dávky. Znamenalo to, že poddaný mohl být z půdy také kdykoliv vyhnán. Právě ve 14. století se začalo uplatňovat nové právo zákupní. To znamenalo, že sedlák zaplatil určitou sumu peněz, a tím získal k půdě dědičné právo. Každoroční poplatky ale samozřejmě musel odvádět také. Dávky vrchnosti se také částečně odpracovávaly. Robota ve 14. století ovšem nepřesahovala 18 dní za celý rok.
Roku 1411 postoupil král Václav IV. svá práva v Urbanicích svým kuchmistrům Petrovi a Ješinovi. Jen tak to ale nebylo, protože se tomu na odpor postavil Mikuláš z Urbanic. Zdejší tvrz začala pustnout po té, co král Jiří z Poděbrad dal ves Urbanice roku 1467 panu Slavatovi z Chlumu. Majitel totiž pro svá mnohá jiná panství na tvrzi nebydlel. Tehdy byly Urbanice spojeny s panstvím podhořanským. V roce 1541 přešly Urbanice na Jiříka Gerštorfa z Gerštorfu. Při rozdělení statku podhořanského a svojšického roku 1568 se ves dostala ke Svojšicím. Pak někdy před rokem 1620 ke Svinčanům a s nimi v roce 1623 k Cholticím. Roku 1672 se dovídáme, že k oněm třem statkům přibyly ještě tři chalupy. V roce 1788 měla vesnice 11 domů.
Na konci 19. století se zde každoročně konala slavnost "otvírání studánek" s průvodem mládeže ke "konárecké".
Obec Urbanice má v současnosti 73 obyvatel a je v pořadí čtvrtou nejmenší obcí v okrese Pardubice, kde funguje samospráva obcí. Obec vlastní samostatnou velkou budovu obecního úřadu s kanceláří, zasedací místností, kuchyní a společenským sálem. Kromě společenských akcí je budova využívána na svatby a jiné rodinné oslavy.
Od roku 1995 má obec vybudovaný veřejný vodovod a kabelizaci telefonního vedení. V roce 1999 byla provedena plynofikace s tím, že každý objekt v obci je plynofikován na hranici pozemku umístěním plynovodní skříně. V obci se nevyskytují, až na jediný případ, zchátralé objekty. Rodinné domky jsou opraveny a upraveny. Výstavba nových rodinných domků v obci neprobíhá, neboť obec nedisponuje vhodnými stavebními pozemky ani zemědělskými plochami. Obec má opraveny místní komunikace a chodníky jsou dlážděny zámkovou dlažbou. Značná péče je věnována údržbě zeleně obecní mechanizací. Obec má oplocený sportovní areál se dvěma kurty na volejbal a tenis, vč. sportovních kabin s prostornou společenskou místností.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Obec Urbanice
Urbanice 12
535 01 Přelouč
Česko (CZ)

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.urbanice-pce.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 127, 14.09.2024 v 21:28 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY