CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pátek 29.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Synagoga Krnov [ Stavební památka ]

Synagoga Krnov
Jediná turistům přístupná synagoga v Moravskoslezském kraji. Unikátní historické interiéry v arabskošpanělském stylu. Dnes slouží jako výstavní a koncertní síň se stálou připomínkou již neexistujícího židovského společenství. Vlastníkem je Federace židovských obcí, provozovatelem občanské sdružení Krnovská synagoga.

Název: bývalý židovský templ, čp. 83
Identifikátor: 8-3011
Obec: Krnov
Ulice: Barvířská č. 28, parc. čís. 166, stavební
Statut památky: KP (kulturní památka)


Židovská synagoga (templ) na nároží ulic Soukenické a Barvířské byla postavena roku 1871 stavitelem Ernstem Latzelem. Je 24 m dlouhá, výška věží dosahuje 22 metry. Exteriér objektu je neorománský. V interiéru převládá maurský sloh, patrný na hnědočerveném kazetovém stropě a v podkovovitých obloucích vyřezávaného loubí. Tyto stavební prvky byly převzaty z architektury sefardských Židů, vyhnaných roku 1492 ze Španělska do severní Afriky a na Balkánský poloostrov. Litinové sloupy nesou galerie (balkony), na nichž při bohoslužbách sedávaly ženy. Na sloupech jsou uchyceny rozvody plynového osvětlení, pod okny větrací otvory původního systému ventilace. Portál ze Soukenické ulice je jen dekorativním prvkem fasády, za kterým se nachází zdivo. Z vnitřní strany zde visel svatostánek (dřevěná skříň se svitky Tóry) a nad ním varhany. Na půdě jsou uskladněny kamenné desky desatera, jež se do roku 1938 tyčily na střešním soklu mezi věžemi.

Do současnosti se v Moravskoslezském kraji dochovaly tři budovy bývalých synagog. S výjimkou synagogy v Krnově byly všechny ostatní necitlivě přestavěny a slouží dnes hospodářským účelům. V krajském městě Ostravě bylo všech šest tamních synagog zničeno nacisty. Krnovská synagoga přestala sloužit bohoslužbám v roce 1938, kdy byly celé Sudety připojeny k nacistické Německé říši. Židovské objekty v okolních městech byly zničeny o tzv. Křišťálové noci. Krnovskou synagogu zachránila odvaha obyvatel města, sudetských Němců, a zvláště pak stavitele Franze Irblicha. Městská rada jednomyslně schválila jeho návrh, aby podvedli nacisty. Zničena byla obřadní místnost na židovském hřbitově, zatímco synagogu urychleně přeměnili v tržnici.

Za socializmu byla synagoga využívána nejprve jako sklad, uvažovalo se i o její adaptaci na tělocvičnu či kino. V letech 1960 až 1997 nakonec sloužila okresnímu archivu. V roce 1994 byla navrácena Židovské obci Olomouc, která ji později převedla na Federaci židovských obcí se sídlem v Praze. Provoz synagogy od roku 2003 zajišťují členové občanského sdružení Krnovská synagoga, kteří zde pořádají výstavy, přednášky a koncerty, při kterých nejlépe vynikne skvělá akustika a jedinečná atmosféra místa.

Turisté mohou navštívit pravidelné prohlídky s výkladem o architektuře této vzácné historické památky a o dějinách židovského společenství na Krnovsku, Bruntálsku a Osoblažsku. Do sálu byly získány dubové lavice z roku 1897. Jedná se o zachráněnou část lavic, které sloužily v synagoze v Olomouci. Tamní synagoga byla zlikvidována roku 1939. V každém ze 49 míst bude připevněna cedulka se jménem jedné z krnovských obětí šoa (holocaustu). Skutečný počet obětí však byl několikanásobně vyšší.

Židé žili v Krnově již ve středověku. Ale roku 1535 byli z Krnovského knížectví vyhnáni. Důvod zavdali nízkými cenami svého zboží, jimiž konkurovali křesťanským obchodníkům. Prosperující židovská obec přetrvala pouze v blízké Osoblaze. Do Krnova se Židé vracejí až s uzákoněním občanské rovnoprávnosti roku 1848.

Z řad Židovské náboženské obce v Krnově vzešla řada osobností, které výrazně napomohly rozvoji města. Majitelem druhé největší textilní továrny byla rodina Bellak, jejíž členové bydleli ve vile naproti teplárně na Revoluční ulici. Rodina Gessler zahájila výrobu světoznámého bylinného likéru Altvater (Praděd). Společníci Geiringer a Reitler postavili palác Silesia na Mikulášské ulici, rodina Schulhaber vlastnila dům s kavárnou Hermes na Hlavním náměstí atd. Většina těchto nemovitostí byla ukradena roku 1938 a v roce 1945 nebyla navrácena původním majitelům. Přibližně 80 % sudetských Židů totiž bylo zavražděno nacisty, přeživším a jejich příbuzným byly kladeny překážky. Přitížilo jim, že se jako německojazyční Židé před válkou hlásili většinou k německé národnosti. Z řad krnovských Židů pocházelo i několik hrdinů. Minimálně sedm krnovských Židů (Freiberger, Jokl, Langshur, Levin, Pollak, Reik a Spiegler) bojovalo za druhé světové války v československých jednotkách v britské armádě. Po válce se ale do Krnova už nevrátili, měli pocit, že zde pro ně není místo. Potomci krnovských Židů dnes žijí na čtyřech kontinentech světa. Někteří z nich byli velmi úspěšní, např. Jan Kurt Behr se stal skladatelem Metropolitní opery v New Yorku.
Židovské společenství v Krnově již neexistuje. Nejbližší náboženská obec funguje v Ostravě. V Krnově žije jen pár starých lidí, kteří pocházejí z židovských rodin z Podkarpatské Rusi (Zakarpatské Ukrajiny). Ke své identitě se však bojí veřejně přihlásit.

Památkou na židovskou komunitu je i krnovský židovský hřbitov, vážně poškozený částečnou likvidací roku 1988. Dosud se nenašly peníze na jeho opravu.

V blízké Osoblaze se nachází prastarý židovský hřbitov s unikátními barokními náhrobky bohatě zdobenými zvířecími a rostlinnými ornamenty.
Synagoga Krnov

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Stavební památka
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 160, 29.11.2005 v 21:08 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY