CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Pondělí 20.05.2019
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Zlínsko

Zlínsko

Okres Zlín se rozkládá v jihovýchodní části České republiky mezi úrodným povodím řeky Moravy, Hostýnskými a Vizovickými vrchy a sahá až ke svahům Bílých Karpat na moravsko-slezském pomezí.

Z hledisky turistických zajímavostí, je to region velmi rozmanitý. Podél břehů Moravy, kde odedávna existovaly dobré podmínky pro vznik velkých sídel, se dnes nachází průmyslová páteř okresu. Největším a nejvýznamnějším je okresní město Zlín s 90 000 obyvateli. První písemné zmínky existují od roku 1322. V té době bylo město centrem řemesel a cechů pro celé široké okolní valašské osídlení, které nacházelo obživu převážně v pastevectví.

Zlín sám byl sídelním městem majitelů panství a žil postupným rozvojem městské samosprávy. Za důležitý mezník je považován rok 1894, kdy zde rodina Baťových založila obuvnickou firmu. Díky její mimořádné prosperitě a díky péči Tomáše Bati ve funkci starosty města, prožil Zlín v době mezi dvěma světovými válkami prudký rozvoj průmyslu, architektury a životního stylu. Dodnes je Zlín výjimečnou ukázkou funkcionalistického urbanismu. Mezi kulturní zajímavosti města patří i filmové ateliéry, ve kterých vznikaly trikové filmy Hermíny Týrlové a Karla Zemana, slavící úspěchy v celém světě.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě je Muzeum obuvi, které symbolizuje historii i současnost tohoto města. Baťova podnikatelská tradice a vhodná geografická poloha města přispěly k prudkému rozmachu Zlína po roce 1989. Dnes žije město bohatými podnikatelsko-obchodními aktivitami, které jsou prezentovány na mnoha výstavách.

Okolí Zlína nabízí řadu cenných historických památek. Zámek a zoopark Lešná patří k nejvyhledávanějším výletním místům.

Romantický zámek z přelomu 19. a 20. století je známý krásnými dřevořezbami v interiéru a bohatými přírodními sbírkami. Park a ZOO nabízejí procházky mezi desítkami druhů vzácných rostlin a živočichů.

Milovníci středověku mohou navštívit i hrad Malenovice, kde jsou zajímavé historické, archeologické a přírodovědné sbírky Moravské oblasti.

Město Vizovice proslulo výrobou chutných nápojů značky Jelínek. Moderní sklářská huť se zaměřila na výrobu uměleckého skla. Ozdobou Vizovic je barokní zámek z 18. století, ve kterém návštěvník najde bohaté sbírky ze života zámecké šlechty a rozsáhlou obrazárnu.

Perla Moravy - Lázně Luhačovice, kouzelné město uprostřed parků a staveb s prvky moravské lidové architektury okouzlí každého návštěvníka. Dvanáct minerálních pramenů je úspěšně využíváno při léčení onemocnění dýchacích cest, zažívacího ústrojí, pohybového aparátu a cukrovky. Bohaté možnosti kulturního vyžití, výletů do okolí, pěší turistiky, cykloturistiky i vodních sportů na místní přehradě činí toto město jedním z nejvyhledávanějších turistických míst v České republice.

Rovinatá část kolem Zlína postupně přechází v malebně zvlněné přírodní parky Vizovické a Hostýnské vrchy na severu a východě okresu. Téměř polovinu území okresu Zlín vyplňuje v jihovýchodní části CHKO Bílé Karpaty. Zde najdete romantická přírodní zákoutí se vzácnými rostlinami a živočichy. Uprostřed kvetoucích karpatských luk s výhledy na horské hřebeny a údolí obejme návštěvníka krása a originalita této oblasti. Její význam v národním i mezinárodním měřítku byl zdůrazněn jejím vyhlášením za biosférickou rezervaci organizací UNESCO v roce 1996.

Původní dřevěná architektura vesniček, kapličky, kostelíky, památky moravské historie, tradice, to vše tvoří tento kraj přitažlivým. V roce 1996 navštívilo okres Zlín asi 180 000 návštěvníků, z toho přes 33 000 cizinců.


Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 23.03.2005 v 08:21 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY