CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Sobota 04.04.2020
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

DVOŘÁK Antonín

DVOŘÁK Antonín (* 8. 9. 1841 Nelahozeves, + 1. 5. 1904 Praha) - český skladatel

Antonín Dvořák pocházel z rodiny chudého řezníka. Tradice hovoří o tom, že se k hudbě dostával jen obtížně, otec z něj chtěl mít svého nástupce, a tak první základy získával jen skrovně od vesnických kantorů a varhaníků. Ve skutečnosti i jeho otec muzicíroval a o pravosti výučního listu "cechu řeznického" panují oprávněné pochyby. Skutečností zůstává, že teprve roku 1857 Dvořák odešel do Prahy na varhanickou školu. Probíjel se těžce; nejprve jako violista v soukromém orchestru, pak plných 11 let v orchestru Prozatímního divadla. Tři roky zastával místo varhaníka u sv. Vojtěcha.

Svá díla z těchto let většinou Dvořák sám spálil, nepovažoval je za dost kvalitní. Teprve když roku 1875 obdržel stipendium, zlepšily se jeho existenční podmínky a přinesly klid k práci. Dvořák začíná čerpat inspiraci z lidových vzorů - skládá Moravské dvojzpěvy a po nich Slovanské tance, které mu již přinášejí světové uznání. Na doporučení Johannese Brahmse se tisknou některé Dvořákovy práce ve známém německém hudebním vydavatelství Simrock, a jeho hudba tak začíná pronikat do světa.

Úspěchy kompoziční mají vliv i na jeho postavení. Roku 1890 je jmenován profesorem pražské konzervatoře a o dva roky později odjíždí jako ředitel konzervatoře do New Yorku. Velmi oblíbená byla Dvořákova hudba i v Anglii. Podnikl sem se svými skladbami osm zájezdů a některá z děl vznikala na přímou objednávku Londýna, Birminghamu a Leedsu. Patří mezi ně i jedinečná kantáta na latinský text Stabat mater či 8. symfonie s podtitulem Anglická.

Těžištěm Dvořákova díla jsou především právě jeho symfonie. Složil jich celkem devět a bezesporu nejznámější Z Nového světa vznikla za jeho pobytu v USA. Vynikal i v písňové tvorbě a složil jedenáct oper, z nichž některé (Jakobín, Čert a Káča, a především Rusalka) jsou dodnes trvale na repertoáru světových operních scén. Především na našich jevištích se ještě občas hrají i Tvrdé palice, Šelma sedlák, Dimitrij a Armida.

Jako hluboce nábožensky založený umělec zkomponoval řadu vynikajících a stále prováděných skladeb s duchovní tematikou: Te Deum, Requiem, oratorium Svatá Ludmila, Legendy a komorní cyklus deseti Biblických písní. Z dalších komorních děl nutno uvést smyčcové kvartety, zejména F-dur Americký a písňové cykly (Večerní písně, Cigánské melodie, Cypřiše).

Nepřekonatelný je však Dvořák-symfonik: Tři slovanské rapsódie, symfonické suity, variace a předehry (Můj domov, který hrával za německé okupace rozhlas jako náhražku národní hymny), a symfonické básně na témata Erbenovy Kytice: Zlatý kolovrat, Svatební košile, Vodník, Polednice, Holoubek. Světovou oblibu si získaly jeho tři instrumentální koncerty s doprovodem orchestru: klavírní, houslový, a zvláště violoncellový h-moll.

Stejně jako skladatel byl Dvořák ceněn jako dirigent. Po návratu z ciziny působil dále na pražské konzervatoři, od roku 1901 jako její ředitel.

Kromě vlastního geniálního díla zanechal Dvořák české hudbě i generaci skvělých žáků, mezi nimiž vynikli zejména jeho zeť J. Suk, dále V. Novák a O. Nedbal.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 18.11.2004 v 14:33 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY