CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Pondělí 12.04.2021
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

NOVÝ Oldřich

NOVÝ Oldřich (* 7. 8. 1899 Praha, + 15. 3. 1983 tamtéž) - český herec, zpěvák, režisér, dramatik a textař

Oldřich Nový pocházel z rodiny s bohatými divadelními tradicemi. Jeho strýc Miloš Nový, člen Národního divadla, vynikající herec v oboru tzv. salónních konverzačních komedií, svého synovce Oldřicha podporoval v jeho divadelních začátcích. Ten se z ochotníka postupně vypracoval přes angažmá v pražských kabaretech a divadle v Ostravě ve hvězdu operetního souboru Zemského divadla v Brně, kam přišel v roce 1919. V brněnské operetě byl hercem, režisérem a šéfrežisérem (od roku 1926). Systematicky zde podporoval vznik domácí zpěvoherní produkce. V roce 1935 si v Praze otevřel (spolu se svou ženou Alicí Valentovou-Novou) vlastní scénu - Nové divadlo ve Stýblově pasáži na Václavském náměstí. Uváděl zde s přestávkou sezóny 1944-45 (v ní byl dokonce zatčen gestapem a uvězněn v koncentračním táboře) do roku 1948 komorní hry a hudební komedie, v nichž vytvářel s jemným ironickým humorem milovnické role dvojího typu: jednak blazeované lvy salónů, jednak drobné a dobré lidičky, toužící aspoň po občasném vykročení ze své všední existence. Velkou popularitu však získal prostřednictvím filmu. Nový, označovaný za "českého Chevaliera", v něm s osobitou nadsázkou vytvářel milovníky od bonvivánů až po ušlápnuté úředníčky. Úspěšně ve filmových rolích rozvíjel svou konverzační břitkost, švih a eleganci a v neposlední řadě smysl pro tzv. suchý humor. Jeho nejslavnější filmovou rolí se stal pan Novák - muž dvojí tváře - z komedie Kristián, kterou natočil režisér M. Frič (1939). Ve filmu ovšem hrál už od 20. let a vytvořil množství epizodních, ale od konce 30. let především hlavních rolí. Vystřídal řadu filmových partnerek, z nichž po jeho boku nejvíce zářily herečky známé z Kristiána A. Mandlová (mimo jiné Přítelkyně pana ministra) a N. Gollová (Eva tropí hlouposti, Roztomilý člověk, Hotel Modrá hvězda). Ale dokázal "táhnout" komedii i sám (Valentin dobrotivý, 1942). S postavami znuděných zbohatlíků se rozloučil parodií Pytlákova schovanka (1949), ale poúnorový budovatelský film již Nového příliš nezaměstnával. Přesto, kdykoliv měl aspoň přijatelné textové předpoklady, vytvořil i v 50. a 60. letech několik působivých postav ve filmech Hudba z Marsu, Kde alibi nestačí, Dva z onoho světa, Fantom Morrisvillu, a především film režiséra Z. Podskalského Světáci, v němž vytvořil nezapomenutelného bývalého tanečního mistra a učitele společenského chování.

Od 40. let se těžištěm jeho práce stalo opět divadlo. Udržoval po roce 1948 na scéně Hudebního divadla v Karlíně tradici kultivované klasické, především francouzské operety a anglické hudební komedie. Nejslavnější jeho rolí tohoto období byl varhaník Celestin v Hervéově operetě Mamzell Nitouche po boku v té době ještě operetní subrety L. Hermannové v titulní roli. Ve druhé polovině 60. let režíroval a hrál opět i v Brně. Koncem 60. let úspěšně hrál v Činoherním klubu v komedii Hodinový hoteliér od P. Landovského. Do konce života úzce spolupracoval s rozhlasem, příležitostně i s televizí.

Oldřich Nový vstoupil do historie českého divadla jako divadelník vytříbeného vkusu, nepolevující energie a kultivovaného uměleckého myšlení. Je tvůrcem české moderní zpěvoherní tradice a dodnes jejím nejvýraznějším představitelem.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 09.11.2004 v 09:34 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY