CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pondělí 26.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Zámek ve Stěžerách [ Zámek ]

Jihočeský zeman Šťastný Felix Pravětický z Pravětic žil v období let 1551 - 1578 a zakoupil ves Stěžery od bratří Pernštejnů . Začal čile hospodařit v "Hořením statku", který tehdy se rozkládal v okolí dnešního Zámku a Šulcovy vily na křižovatce k Těchlovicím. Na tehdejší dobu modernizoval zemědělství a přistoupil na nebývalou novotu, budoval moderní jednopatrový, renesanční zámeček, krytý šindelem. Plášť budovy byl vyzdoben kobercovým sgrafitem.

V těchto místech do této doby žili jeho předchůdci v kamenné tvrzi. Kamenná tvrz byla vedle zámečku až do roku 1618 se znakem Pravětických - šípem. Tento erb je zachován a vsazen
do severní zdi dnešního zámku.

Rod hrabat z Harrachů se objevuje ve Stěžerách v roce 1632 a celou obec Harrachové již vlastnili v roce 1650. V letech 1653 - 1654 vznikly popisy sídla, které ho líčí jako kamennou tvrz se šindelovou střechou, dvěma prostornými světnicemi, stejným počtem komor, spíží, lochem a hlavním sklepem.

Za pruských válek bylo sídlo s celou vesnicí Fridrichovými vojáky 2. července 1745 vydrancováno. Též selská rebélie 24. března 1775 značně poškodila zámek.

Teprve v letech 1802 - 1803 původní zámeček nechává hrabě Arnošt Kryštof Harrach rozšířit, aby mu mohl sloužit jako letní byt. Jeho působnost ve Stěžerách byla pouze přechodná do doby, než bylo zbudováno letní sídlo Červený hrádek u Nechanic po vzoru zámku Hluboká a zámků anglických. Ve stěžerském Zámku pak sídlily vrchní úřady hospodářské a patrimoniální celého harrachovského panství. Zde sídlil pan správce, který měl moc nejvyššího soudce nad poddanými, též právo tělesné tresty udíleti, jakož i zavíráním potrestati.

V roce 1887 dovolil pan hrabě vyklidit účtárnu a umístit do Zámku 1. hospodyňskou školu, která byla nejpokrokovějším zařízením své doby. Po jejím přemístění do nové budovy v roce 1898 byl celý Zámek opraven. Nyní zde sídlili a úřadovali revidenti harrachovského panství.

Charakteristickým řešením interiéru bylo kruhové propojení všech místností a další dveře do centrální chodby.

V roce 1939 před německou okupací se harrachovské úřednictvo odstěhovalo ze zámku a nějaký čas zde byla četnická stanice, která se ve válce přestěhovala nad hostinec "Na Růžku" na křižovatce do Kuklen.

V průběhu druhé světové války, 15.8.1940, harrachovský Zámek koupili výhodně hradečtí velkoobchodníci Alois, Jaroslav a Josef Jirsákovi za 120 000,-Kč. Zámek ihned nechali opravit, šindelovou střechu vyměnili za eternitovou a na zahradě založili výborně prosperující zelinářství.

Poválečný stav, znárodňovací dekret presidenta republiky č.12/1945 a nastupující vliv Komunistické strany Československa zkonfiskoval Jirsákům Zámek i zahradu a národním správcem se stal poštmistr František Kašpar. Časem byl Zámek převeden pod správu Místního národního výboru a zahrada byla přidělena vytvořenému Jednotnému zemědělskému družstvu. Státní správa však Zámku ani zelinářství moc neprospívala. Zámek chátral, skleníky a pařeniště byly postupně likvidovány. V prostorách zámku bydlely rodiny, které dříve neměly vlastní domek a zůstaly obci ke starosti.

Nutnou opravu začal zedník Josef Kučera, bydlící na faře s dobrovolnými brigádníky ze Stěžer v roce 1956 - 1957. Při opravách byly objeveny černobílé kresby z 15.století nejen na povrchu ale i uvnitř budovy. Tehdejší organizace, Krajská památková správa, prohlásila budovu za chráněnou památku a v roce 1959 odborník z Hradce Králové obnovil černobílé sgrafito na západní stěně Zámku. Celá stěna je zdánlivě stejná, ale v trojúhelnících pod střechou najdete 3 masky lidí, kresbu husy, kalich s hostií, pod kalichem listy a prasečí hlavu. Tyto pozůstatky pravděpodobně připomínají slavnou stěžerskou dobu česko bratrskou, kdy se přijímalo podobojí po vzoru Husitů a na truc pobělohorským katolickým mravům, těžké robotě, se tvořitelé Zámku vysmívali drábům a připomínali skrytě zašlý čas.

Na konci století v roce 1999 byl náš stěžerský Zámek znovu opraven. Na náklady obce byla opravena fasáda, okapy a podhledy pod okrajem střechy. Zámek zářil novou žlutokrémovou barvou. Pouze sgrafito na jeho východní části čeká na svoji náročnou opra-vu. Dalším cílem je rekonstrukce bytů a čistička odpadních vod.

Restituční tahanice započala po roce 1989, kdy se o Zámek přihlásila rodina Jirsáků. Jejich levná a snadná koupě byla zpochybněna válečným chaosem a v současnosti po mnoha soudních přích se od roku 2003 stala majitelem Zámku obec Stěžery. Stávající byty v budově Zámku jsou nyní obcí pronajímány.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.stezery.cz

Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 27.08.2004 v 08:52 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY