CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Neděle 24.03.2019
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Zámecký park v Nedělištích

Založil jej majitel nedělišťského velkostatku Jaroslav hrabě Šternberk z Častolovic, který toto panství, včetně dvorů na Chlumě a Dlouhých Dvorech, koupil v exekuční dražbě za 380.000 zlatých, když bylo toto panství zabaveno poslednímu majiteli z rodu Dobřenských, Antonínu Michalu Dobřenskému, který vše prodělal, včetně majetku nemovitého. Stalo se tak v roce 1862. Po Jaroslavu hraběti Šternberkovi zdědila tyto statky jeho dcera Růžena, kněžna Hohenloha Bernstejnová, podruhé provdaná kněžna Croy-Dülmenová. Princ Croy Dülmen byl velitelem Josefovské pevnosti a vlastnil panství Bílé Poličany. A tak majitelem panství Bílé a Červené Poličany s Velehrádkem a Robotnicí se stala Rosa princezna Croy-Dülmenová, rozená hraběnka Šternberkovi, dáma řádu kříže hvězdového a dáma palácová.

Jaroslav hrabě Šternberk jenž pojal myšlenku učinit nedělišťský zámek svým stálým sídlem, nechal jej značným nákladem opravit. Před zámkem i před bývalou "oficírskou zahrádkou" byl postaven kamenný, pískovcový plot a provedeny byly i další úpravy.

Na zámeckém nádvoří vykouzlili vídenští zahradní architekti rozkošný park s nádherným květinovým kolem uprostřed. V něm malebná vodní fontána s kaskádami jemně rozptýlených krůpějí jiskřila se na slunci zářivými barvami a tříštila se o kameny bizardně zde seskupené. Také před pivovar i stáje bylo vysázeno množství cizokrajných keřů. Nový majitel panství opravdu nešetřil zde na přímo pohádkové úpravě. Vzácné a ušlechtilé stromy dal přivézti z jižní Evropy a nechal jimi podle plánu osázet kde jaký kout.

Dva zahradníci měli po celý rok plné ruce práce s udržováním parku. Zejména na podzim, kdy se obálela slamou snad každá větev vzácných stromů, aby byly chráněny před drsným zimním počasím. A tak i sami občané nedělišťští se obdivovali kvetoucí nádheře, moři čarovných, líbezných květů a byli i oni hrdi na tento Nedělišťský div. Jen mládež zejména pak dívky, stěžovaly si často, že si nesmějí ani kvíteček utrhnout. To zahradníci hned hromovali a psi začali hned vrčet. V letech 1898 - 1908 byl zde posledním nájemcem Karel Weinrich ml. syn velkostatkáře z Dobřenic a za něho bylo zde ještě vše v náležitém pořádku udržováno. V roce 1908 však kněžna Poličanská, rozená hraběnka Šternberková prodala celé, celé toto Nedělišťské panství císařskému rodinnému fondu. Noví majitelé bezcitní Habsburkové tu nechali vše svému osudu, včetně zámku. Zvláště pak císařští úředníci a správci císařských statků se správou ve Smiřicích neměli citu ani pochopení. A tak zahradníci byli ze služeb propuštěni a vše začalo pomalu, ale jistě pustnout a chátrat.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nedeliste.cz

Typ záznamu: Zámecký park
AKTUALIZACE: 2, 26.08.2004 v 14:56 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY