CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 28.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Zdeněk Bukáček - soustružené hračky [ Nositel tradice lidového řemesla ]

"Nositel tradice lidových řemesel"
za rok 2002

Zdeněk Bukáček se narodil v roce 1957 v Krouně u Hlinska, zde také žije a pracuje. Jako jeden z mála současných výrobců hraček navazuje na rodinnou tradici. Soustružené hračky totiž začal pod vlivem pracovníků Ústředí lidové umělecké výroby vyrábět v roce 1957 jeho dědeček František Bukáček. Od něho převzal výrobu syn Zdeněk a ten předal taje této výroby svému synovi Zdeňkovi Bukáčkovi. Ten se v letech 1971 až 1974 využil ve Školském ústavu lidové umělecké výroby v Praze obor umělecký zpracovatel dřeva. Odbornou praxi vykonával pod dohledem svého otce v dílně v Krouně. Po vyučení vyráběl soustružené hračky pro prodejny Ústředí umělecké výroby, po rozpadu této organizace se výrobě hraček věnuje dále a odbyt svých výrobků si zajišťuje sám.

Pan Zdeněk Bukáček se účastní programů v nejrůznějších kulturních zařízeních, kde předvádí výrobu soustružených hraček, jejich kompletaci a malování. Jeho hračky byly vystaveny na mnohých výstavách v Praze, Poličce, Skutči a v Hlinsku. Samostatné výstavy měl v uplynulých pěti letech v Souboru lidových staveb Vysočina (Veselý Kopec a Betlém Hlinsko) a dále v Městském muzeu v Chotěboři. Hračky vyrobené panem Zdeňkem Bukáčkem mají ve svých sbírkách i některá muzea.

Pan Zdeněk Bukáček vyrábí soustružené hračky podle historických vzorů tzv. krounských hraček. Vedle toho i hračky podle návrhů současných výtvarníků a v poslední době, kdy se stará sám o odbyt svých výrobků, i hračky zhotovené dle přání zákazníka (např. figurky kuchaře pro určitou síť hotelů, fotbalisty jako suvenýr pro určité fotbalové kluby, šachové figurky apod.). Základ jeho výroby však tvoří soustružené hračky vycházející z tradičního sortimentu někdejších krounských hračkářů: soustružené panenky samostatné, soustružené panenky s miminkem (pohyblivé ruce) a dalšími doplňky, husary na koních, trubače na koních, bubeníky, dragouny aj. Vyrábí i tradiční pohyblivé hračky: zobající slepičky, koníky u žlabu, kovající kováře. Těmto jeho výrobkům je vlastní tradiční tvarová kultivovanost, vyváženost a decentnost barev i dekoru. Pan Zdeněk Bukáček si zakládá na mistrném zvládnutí technologie výroby a dodržení výrobních postupů.

Dílna pana Bukáčka je umístěna v jeho rodinném domku v Krouně. Upravil ji takových způsobem, aby mohl výrobu soustružených hraček předvádět nejrůznějším zájemcům. V tomto směru spolupracuje nejen s cestovními kancelářemi, ale i muzei a zájemci o tuto výrobu z řad jednotlivců. Ochotně také vítá možnosti předvádět výrobu krounských hraček při nejrůznějších příležitostech a akcích pořádaných muzei i jinými institucemi. V současné době nemá pan Bukáček žádného pomocníka či zaměstnance, který by mu s výrobou pomáhal. Občas mu pomáhá manželka a do tajů výroby se snaží zaučit i svoji dceru.

Pana Zdeňka Bukáčka navrhuji na udělení titulu Nositel tradice proto, že udržuje a popularizuje tradiční výrobu soustružených, tzv. krounských, hraček. V tomto směru dodržuje tradiční výrobní postupy.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Krouna 337
539 43 Krouna
Česko (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 11:07 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY