CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pátek 19.04.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Jiří Drhovský z Českých Budějovic - hračky ze dřev [ Nositel tradice lidového řemesla ]

"Nositel tradice lidových řemesel"
za rok 2001

Pan Jiří Drhovský se věnuje profesionálně výrobě hraček od roku 1976, kdy se stal pracovníkem ÚLUV Praha. Již v roce 1975 se v Českých Budějovicích zúčastnil soutěžní výstavy ÚLUV "Dřevo ve všech podobách". Soutěž obeslal řezbami, návrhem kolébky a vykládaným stolkem a na samotné výstavě bylo prezentováno vyřezávané čelo kolébky.

Jiří Drhovský se vyučil modelářem - řezbářem a před svým pracovním poměrem u ÚLUV Praha byl zaměstnán v českobudějovické Škodovce. Středoškolské vzdělání si doplnil studiem na gymnáziu.

Jeho vztah k výrobě ze dřeva ovlivnil v dětství jeho dědeček, který se věnoval podomácké výrobě. Řemeslo, zvláště pak dřevovýroba byla silně zastoupena v obce, kde pan Jiří Drhovský vyrůstal.
Před vlastní výrobou hraček od druhé poloviny 70. let se J. Drhovský zabýval příležitostnou tvorbou, např. řezbou, opravami starých hraček, či výrobou dřevěných předmětů dle přání a požadavků známých. Od začátku pracovního poměru u ÚLUV byla naplňována základní podmínka nového zaměstnavatele, a to navazovat na tradici lidového rukodělného a lidového uměleckého řemesla. První zakázkou byla výroba hraček podle předloh Václava Kantora z Vlkonic u Vacova (okr. Prachatice). Nejvíce vyrobeno bylo koníků, ať již samostatných, či v jedno- a dvouspřeží nebo s korbičkou. Výrobu doplňovaly dále např. troky s valchou, vál s válečkem a pohyblivá hračka veverky. Hračky, původně mořené anilínovými barvami, byly v 70. letech pojednány lihovými mořidly. Od roku 1978 jsou režné z hygienických důvodů. Vlastní barevné pojednání výzdoby je provedeno temperou s klihem. Domnívám se, že výrobou tohoto typu dřevěných řezaných hraček se již nikdo nezabývá.
O výrobu hraček podle příbramských vzorů se J. Drhovský začal zajímat kolem roku 1980. Znalost technologie výroby si odnesl od p. Krále z Miřetic. Původní výrobu figurek lisovaných ze směsi pilin, mouky a klihu nahradil J. Drhovský soustruženým nebo řezaných dřevem a detaily postaviček (boty, čepice, drdoly, ručičky) nahrazuje původní směsí, později moduritem. Na počátku 80. let připravil J. Drhovský pro ÚLUV pouze vzorky tohoto typu hraček a od 90. let obnovil tuto výrobu i pro komerční účely. Domnívám se opět, že výrobou tohoto typu hraček se již nikdo nezabývá.

Kolem roku 1980 zkouší J. Drhovský výrobu hraček skašovského typu. Vyrobeno bylo několik kusů koníků, husarů, pávů a ptáčků. Z kapacitních důvodů se této výrobě nevěnuje. Tento druh hraček vyrábí ve Skašově firma R. Brand a J. Bálek, v menší míře také p. Josef Mašek a J. Brand, dále několik amatérských výrobců v okolí Přeštic.
Zaučením u p. Kosnara získal J. Drhovský znalost výroby další tradiční lidové záležitosti, a to holubičky štípané z jednoho kusu dřeva. Holubičku vyrábí J. Drhovský průběžně v malých sériích od počátku 80 let.

Výše popsanou tradiční lidovou řemeslnou výrobu doplňuje J. Drhovský o výrobu dle výtvarných návrhů i o výrobu vlastní. Např. p. Jarmila Jeřábková, výtvarnice ÚLUV Praha, zpracovala podklady pro výrobu stavebnice vesnice a řezaných zvířátek ze soustruženého štípu dřeva. Vzor si vzala z výroby p. Chládka z Kašperských Hor. Většinou kolébací zvířátka nebo zvířátka na kolečkách jsou produkována ponejvíce v letech 1979 - 1982. Cca v roce 1984 vyrábí J. Drhovský sérii jednoho tisíce kusů slepiček dle vzoru p. Bukáčka. Kolem roku 1985 vyrábí 2 až 3 roky J. Drhovský pro ÚLUV tzv. "dupáka". Jedná se o postavičku jakéhosi šaška s pružinovým pérem, které při stlačení vyskakuje. Snad jde o nějaký starší vzor, jehož původ není zatím z naší strany ověřen. Pro problémy s dodávkou pružinového péra výroba "dupáka" končí v roce 1988.

Původní tvorbu zahájil J. Drhovský kromě několika prvotin reliéfních dřevořezeb (Madony) dlabanými miskami a necičkami. Kolem roku 1985 vzniká "nábyteček" - souprava do pokojíčků, kterou asi od roku 1992 doplnila "kuchyň". Od roku 1995 vyrábí J. Drhovský i několik druhů postýlek. Někdy v roce 1986 získala souprava do pokojíčku první cenu ÚLUV za vlastní návrh v oboru dřevo. Již v roce 1984 získala "dřevěná stavebnice" druhou cenu ÚLUV ve stejném oboru. Tato stavebnice se od roku 1992 dodává s dřevěným kufrem.

Soustružený malovaný betlém vzniká někdy kolem roku 1987. Svoji konečnou podobu získal v roce 1989 a od té doby je takto nabízen zákazníkům. Bez zajímavosti není také uvedení rozpracované stavebnice lodě.

Pan J. Drhovský uchovává vzorky své výroby i z výroby při různých předváděcích akcích. Zároveň také rozfázování postupu výroby, jež byla připravována většinou pro filmovou dokumentaci.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Zvěrkovice 12
375 01 Temelín
Česko (CZ)
tel: (+420) 385 722 918

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 10:59 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY