CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 29.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Historie a současnost nemocnice Rýmařov [ Historie (archivní dokument) ]

Krátce z historie nemocnice


Nejstarší písemná zmínka o rýmařovském špitále pochází z roku 1556, a to v souvislosti se zprávou o jedné z četných epidemiích moru. Po celá další staletí procházela rýmařovská nemocnice různými podobami na několika místech ve městě. V posledních letech 19. století vznikly snahy o vybudování nové nemocnice a významnou roli v této aktivitě sehrála tehdejší představená Milosrdných sester III. řádu sv. Františka Helena Breuerová. S pomocí tehdejšího farního správce P. Palety založila v roce 1898 "Císaře Františka Josefa I. jubilejní nemocniční nadaci”. Z výnosů sbírek zakoupila v roce 1903 pozemek na dnešní Hornoměstské ulici a darovala jej městu na stavbu nemocnice. 17. července 1909 se město rozhodlo pro výstavbu a podařilo se mu získat subvenci od Zemského úřadu v Brně. V roce 1911 byla stavba zahájena a 2. prosince 1912 byla Všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. slavnostně otevřena.

Nemocnice, po řadu let s jediným lékařem MUDr. Juliem Boesem, sloužila občanům Rýmařovska nepřetržitě i v dramatických dobách obou světových válek a nepřestala fungovat ani při odsunu občanů německé národnosti z Rýmařovska a poválečném osídlování, úspěšně překonala snahy o omezování její činnosti i o zrušení. Nemocnicí za dobu její existence prošlo nejméně čtvrt miliónu pacientů.
Nemocnice s poliklinikou patřila do roku 1991 pod správu Okresního ústavu národního zdraví v Bruntále. V tomto roce došlo k delimitaci zdravotnických zařízení pod Sdružené zdravotní zařízení, jehož součástí byly i jesle a Dětský domov v Janovicích. Od roku 1992 se zdravotnictví postupně privatizovalo. Majetek nemocnice byl bezúplatně převeden na Město Rýmařov a pro zajištění provozu nemocnice vznikla společnost s ručením omezeným Nemocnice s.r.o. Rýmařov, která s majetkem nemocnice hospodaří a zajišťuje komplexní zdravotní péči včetně ambulantní a ústavní pohotovostní služby a dále vlastní stravování, dopravu, praní a čištění prádla. V současné době je největším společníkem Město Rýmařov s 40% podílem, zbývající část patří dvěma podnikatelským subjektům a sedmi lékařům nemocnice. Jednateli společnosti jsou MUDr. Stanislav Horák a MUDr. Miroslav Růžička. Nemocnice uspěla ve výběrovém řízení na základě zákona č. 48/1997 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění a má uzavřeny smluvní vztahy se všemi zdravotními pojišťovnami.


V pololetí 1999 došlo k výměně managementu nemocnice, nové vedení provedlo analýzu ztrátového hospodaření nemocnice a vytyčilo cíle k jejímu oddlužení. Za dva roky se podařilo výrazně snížit zadlužení i zlepšit platební morálku nemocnice.

Ředitelem nemocnice je od roku 1999 MUDr. Marián Olejník, provozně-technickým náměstkem Stanislav Prázdný, ekonomickým náměstkem Ing. Irena Orságová, vedoucím informačního systému Mgr. Jaromír Loun a funkci hlavní sestry vykonává Olga Kloudová.



Současnost

Nemocnice je pavilónového typu. V areálu lesoparku na západním okraji města Rýmařova, u silnice z Rýmařova do Horního Města, stojí celkem pět budov tvořících základ celého komplexu. V bezprostřední blízkosti nemocnice je parkoviště, v případě potřeby - po domluvě s pracovníkem dispečerské služby na vrátnici - je možný vjezd do nemocnice soukromým vozidlem.


Nemocnice v Rýmařově má čtyři lůžková oddělení - interní, chirurgické, gynekologicko-porodní a dětské. Celkový počet lůžek se v posledních letech udržoval na výši 154, v současné době je to 140 lůžek. Dále jsou součástí nemocnice oddělení radiodiagnostické a sonografie, oddělení léčby bolesti, oddělení anesteziologicko-resuscitační, oddělení klinické biochemie a hematologie a ambulance jednotlivých oddělení.

Přízemní budova při vjezdu do nemocnice, původně hostinec "zur Stadt Wien” a později "Gasthaus Benesch”, je stanovištěm Rychlé záchranné služby, Lékařské služby první pomoci a ambulancí. V historické hlavní budově se nachází oddělení chirurgické, gynekologicko-porodnické a anesteziologicko-resuscitační s příslušnými operačními sály, jednotkou intenzívní péče operačních oborů, ambulancemi a odbornými poradnami. Součástí hlavní budovy je i bývalá kaple, která slouží jako prostor pro pořádání odborných seminářů, pro setkání zaměstnanců nemocnice, atd. a jako tělocvična pro těhotné matky. Směrem západním je umístěn pavilon s odděleními interním a radiodiagnostickým. V další původní budově v severní části areálu - dětském pavilonu byla dokončena rekonstrukce přízemí a od září r. 2002 je zde v činnosti moderní bezbariérové dětské oddělení nemocnice. V této části areálu se nachází úplně nový stravovací pavilon s kuchyní vybavenou moderní technologií s kapacitou 350 jídel, s jídelnou a bufetem. Stravovací pavilon zajišťuje stravu nejen pro pacienty a zaměstnance nemocnice, ale slouží i občanské veřejnosti. Podkroví budovy je novým sídlem administrativní správy nemocnice.

V severní části areálu jsou také garáže, budova prádelny, archiv, márnice, AT stanice se zásobou vody, sklady MTZ a v západní části areálu stojí budova energobloku.


Oddělení léčby bolesti spolu s oddělením klinické biochemie a hematologie je umístěno v montované budově jižně od silnice Rýmařov - Horní Město.

V letech 1986-1991 probíhala celková rekonstrukce budov a s jistými výhradami lze proto říci, že technický stav je vyhovující.

V roce 1999 vedení nemocnice rozhodlo o zavedení informačního systému a o vzájemném propojení jednotlivých pavilónů místní elektronickou sítí. I přes značnou finanční náročnost se podařilo základní záměr realizovat, nicméně - i s ohledem na vývoj informační techniky - současný stav nelze samozřejmě považovat za konečný.

V nemocnici pracovalo v roce 2001 celkem 210 zaměstnanců (v přepočteném stavu), z toho bylo 29,5 lékařů, 94,5 středního zdravotnického personálu, 24 nižšího a pomocného zdravotnického personálu, 10 technicko-hospodářských pracovníků a 52 ostatních pracovníků.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nemrym.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 11.07.2004 v 12:23 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY