CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pondělí 26.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Zámecký park Velké Losiny [ Zámecký park ]

Zámecký park Velké Losiny
VELKÉ LOSINY

První historická zpráva o Velkých Losinách je zachována z 13. století. Pro vývoj zámeckého areálu nejvýznamnějšími majiteli byli Žerotínové, kteří zde působili také nejdelší dobu od konce 15. do počátku 19. století. Od roku 1802 až do roku 1945 náleželo velkolosinské panství Liechtenstejnům.
Až do druhé poloviny 16. století stála ve Velkých Losinách tvrz, kterou historické prameny dokumentují ještě roku 1569. Koncem 16. století, za tehdejšího držitele panství Jana Staršího ze Žerotína, však již stojí nový renesanční zámek, kolem něhož vzniká od roku 1602 ozdobná renesanční zahrada. Z podstatnějších následujících změn je třeba uvést rozsáhlejší úpravy, prováděné v letech 1660 - 1662, kolem roku 1693 a v první polovině 18. století. V letech 1731 - ¬1738 dochází k podstatným změnám v okolí zámku. Původní renesanční zahrada je nahrazena ozdobným barokním sadem. Za hraběte Jana Ludvíka Žerotína je také parková kompozice obohacena o řa¬du zahradních doplňků a staveb (umělý vodopád, vodotrysky, za¬hradní altán aj.) a bohatou sochařskou výzdobu. V druhé polovině 18. století tu stojí í několik exotických staveb (např. čínský pavilónek). Z doby kolem roku 1880 je zachován popis tohoto zajímavého sadu od rapotínského lékaře J. Neumanna.
Liechtenstejnové, kteří počátkem 19. století vystřídali na velkolosinském zámku Žerotíny, provádějí však brzy rozsáhlé úpravy sadu a postupně vzniká přírodně krajinářská kompozice. K rozsáhlejším úpravám bylo zapotřebí i větší plochy; postupně byla původní roz¬loha několikanásobně zvětšena. Koncem století je již kolem zámku vybudováno zdařilé zahradní dilo, velmi dobře harmonující se zámkem.
Až do roku 1945 je celý areál vzorně udržován. Pro pozoruhodnou architekturu a historickou hodnotu zámeckého areálu byl velkolosinský zámek zařazen mezi památkové objekty první kategorie. I v současné době patři park k nejlépe udržovaným objektům tohoto druhu na Šumpersku.

Významnější dřeviny

Sortiment dřevin ve velkolosinském parku je poměrně bohatý; větší část exot však tvoří mladé stromy, vysazené až v posledním desetileti. Mezi významnějšími dřevinami jsme proto uvedli pouze starší stromy, které pocházejí až na několik výjimek z původního parkového porostu. Veškerý sortiment je uveden až v seznamu druhů.

Jehličnaté

Jedle Veitchova - Abies veitchii
Druh roste původně v hornatějších oblastech středního Japonska, především na ostrově Honšú. V parku roste pouze jediný starší strom. Je nápadný především křídově bílými pruhy na spodní straně jehlic.

Jinan dvoulaločný - Ginkgo biloba
Statný strom v parku byl vysázen pravděpodobně koncem minulého století. Roste v místě veřejností nepřístupném, blízko okrasné školky.

Borovice limba - Pinus cembra
V parku rostou již jen menší exempláře tohoto našeho domácího vysokohorského stromu. Ještě v třicátých letech našeho století rostly však v parku dva mohutné, bohatě plodící stromy, z nichž se sbíralo semeno pro pokusné lesní pěstování v jesenické oblasti.

Listnaté

Sazaník květnatý - Calycanthus floridus
Velmi pěkný, téměř 2 m vysoký keř, původní v Severní Americe. V červenci rozkvétají tmavě červené, vonné květy. Keř každoročně poměrně bohatě kvete, ale jen řídce plodí.

Líska obecná - Corylus avellana
f. contorta
Zajímavá monstrózní forma naší domácí lísky. Má pouze keřovitý vzrůst s pokrouceným kmínkem i větvemi. Keř kvete, ale dosud neplodil.

Vilín viržínský - Hamamelis virginiana
Zajímavý, pozdě na podzim kvetoucí keř, původně rostoucí v Kanadě a USA. Téměř 3 m vysoké keře často kvetou v době, kdy park je pokryt sněhem. Druh je v podmínkách parku zcela mrazuvzdorný a přináší i klíčivá semena.

Mamota úzkolistá -
Kalmia angustifolia
Nízký severoamerický keř je v parku vysázen ve velké skupině. Nikde jinde na Šumpersku v parcích neroste. V červnu až v červenci rozkvétají keře množstvím červených svazečků květů, keře přínášejí i klíčívá semena. Parkový porost je charakteristický zastoupením značného množství pěnišniků (rododendronů). Řada botanických druhů i kultivarů zde rozkvétá v druhé polovině května a v červnu. Zvláště výsadby v posledních desetiletích znamenají značné obohacení sortiment u vřesovištních rostlin.
Zámecký park Velké Losiny

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.infosumperk.cz

Typ záznamu: Zámecký park
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 49, 10.11.2021 v 22:17 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY