CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pondělí 26.05.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Z Lysé hory do Ostravice - 8,5 km, červená značka [ Turistická trasa KČT ]

Z LYSÉ HORY DO OSTRAVICE
8,5 km, červená značka

Klasická výstupová i sestupová trasa ,velké převýšení, značně frekventovaná.

Z vrcholu scházíme okolo bývalé Bezručovy chaty (vyhořela 11. 3. 1978), naproti ve svahu pamětní deska padlým, popraveným a umučeným turistům v letech 1938 - 1945. Serpentinou na rozcestí, kde se odděluje modrá značka směr Malchor a Malenovice a žlutá značka do údolí Mohelnice a Krásné. Cestou míjíme pamětní tabule turistických pracovníků Břetislava Hellera a Ing. Roberta Srkala.

Svahy prudce spadají do Malenovického kotle po pravé straně a po levé do Mazáckého kotle. V zimě bývá chodník často zledovatělý, stejně jako okolní svahy, nebezpečí uklouznutí a následného zřícení do údolí je veliké. Pokračujeme dále a po 50 metrech se kamenitý chodník stáčí v prudké zatáčce doprava. V této zatáčce jsou pamětní kříže se jmény těch, kteří zahynuli při sestupu z Lysé hory.

Chodník dále klesá a vychází dřevěnou brankou na široký rovný a holý hřbet nazývaný výstižně "Velké Větry" (proudění vzduchu zde prakticky neustává). Pokud se zde ohlédneme zpět, uvidíme nejvyšší část Lysé hory, tzv. Gigulu (starý název Lysé obnovený básníkem Bezručem).

Pod "Větry" se chodník zužuje a vchází do souvislejšího lesa, vlevo od chodníku je dřevěný kříž. Toto místo se jmenuje "U Božoňky" (ve sněhové vánici zde 27. 1. 1905 zahynula Marie Božoňová, dlouholetá hospodyně z útulny na Lysé hoře, což zmiňuje i nápis na kříži). Pár desítek metrů pod tímto místem je v zatáčce informační tabule o přírodní rezervaci Mazák.

Kamenitý chodník klesá stále prudce dolů, protíná a nakonec se spojuje s širokou kamenitou cestou, která vede z úbočí Malenovického kotle až na rozcestí Lukšinec. Zde je malý dřevěný přístřešek s posezením. Zdola se na Lukšinec připojuje zelená značka z Nové Dědiny a žlutá značka z Malenovic. Pokud bychom se po nich pustili dolů a po 100 až 150 metrech odbočili z chodníku doleva, narazíme na přírodní zajímavost Ondrášovy díry.

V zimním období se dají najít poměrně lehce, nejsou zarostlé křovinami a z těchto děr vychází teplejší vzduch a pára, které rozpouští okolní sníh. Další díry se nacházejí i dále ve směru zelené a žluté značky, ale jsou již zasypané a skryté v hustém porostu mladých stromů. Tyto díry nejsou jeskyněmi v pravém slova smyslu, ale jedná se o pseudokras Moravskoslezských Beskyd. Roztrháním bloků godulských pískovců, popřípadě jejich rozjížděním na jílovcových vrstvách vznikly trhliny, dutiny a v některých případech rozměrné podzemní prostory, které jsou pro běžného, nevybaveného turistu nepřístupné a nebezpečné. Díry jsou zimovištěm netopýrů.

Z rozcestí Lukšinec pokračujeme po chodníku vlevo, šikmo dolů scházíme nad louku, kde kdysi stávala Ostravská chata (vyhořela v roce 1968), míjíme zdroj pitné vody a několik pramínků, možnost osvěžení. Otevřel se pěkný výhled na vrcholy Čupel, Smrk, Ondřejník. Loukou scházíme k rozcestí Butořanka, 100 metrů pod Butořankou je studánka a lavičky k posezení. Zde začíná asfaltová silnička údolím potoka Sepetného, kterou po 4 km dojdeme až do Ostravice. Tento úsek je bez výhledů a velmi únavný, značný pohyb automobilů.

Dopravní spojení:
Z Frýdku - Místku přes Frýdlant nad Ostravicí vlakem, autobusem nebo autem (parkoviště naproti hotelu Freud u železniční stanice a za autobusovým stanovištěm).

Zpracovali manželé Horečtí

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KCT-MSK.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 09.03.2010 v 12:47 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY