CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Neděle 19.01.2020
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Chata Ropička - osudy beskydských turistických chat

Chata Ropička

V letech 1911- 1913 vybudovalo PTT Beskid svou první útulnu na Ropičce podle návrhu architekta S. Filasiewicze ze Lwowa. Byla slavnostně otevřena za účasti asi 2000 lidí
6. června 1913. Chata poskytovala nocleh pro 20 lidí, měla verandu, kuchyni, bufet, byt pro hospodáře , 2 pokoje v podkroví a jeden sál. Byla vybudována v tatranském stylu a také nábytek byl "lidový ze Zakopaného". Tato hezká útulna však neměla dlouhého trvání, neboť v noci ze 3. na 4. dubna 1918 do základů vyhořela. Požár byl s největší pravděpodobností založen úmyslně. PTT Beskid původně zamýšlelo novou chatu opět postavit na Ropičce, ale za politické situace r. 1918 se rozhodlo pro Malý Stožek. Nedaleko Ropičky na vrcholu Goduly vybudovali v r. 1935 Poláci soukromou chatu, ale ta téhož roku také vyhořela.

V blízkosti spáleniště na Ropičce si posléze zakoupil pozemek Klub českých turistů, který po roce 1918 zakládal své pobočky na Těšínsku. Novou útulnu vybudoval odbor Slezská Ostrava podle návrhu arch. J. Čermáka z Místku, jenž krátce předtím projektoval chatu na Prašivé. Základní kámen byl položen 25.5.1924 a slavnostní otevření se konalo už 5. října téhož roku.

Turistům zde byly k dispozici 4 pokoje se 14 lůžky, společná noclehárna a
15 lůžek nouzových, celkem 54 míst k přespání. Nutno podotknout, že tato chata s největší pravděpodobností nestojí na místě původní polské útulny
Ve 30-tých letech byla Bezručova chata, jak se oficiálně nazývala, poprvé přestavěna, stejně jako ostatní útulny v Beskydech. Tehdy totiž vrcholila krize v turistice a zvítězily nové názorové proudy. Původně totiž - na přelomu století putoval zámožnější turista ve dne za krásami vlasti a večer strávil s přáteli na chatě. Ta musela mít následující vlastnosti - chvalně známou kuchyni, dobře vyleželé pivo a z prostorné verandy rozkošný pohled. Do roku 1910 se chaty stavěly ve stylu zámeček z pohádky (Javorový), později a la perníková chaloupka (Ropička, Prašivá). Nákladné chaty zadlužily turistické spolky na mnoho let dopředu. Útulny navíc vyžadovaly neustálé opravy, poněvadž věžičky a vikýře špatně odolávaly bičujícím větrům na vrcholcích hor. Finance však chyběly, protože další turistická generace měla v době hospodářské krize hluboko do kapsy. Turistické spolky se proto rozhodly své útulny přestavět podle alpského vzoru, tj. prosté a bez ozdob uzavřené bez teras a balkónů. V tomto duchu byla upravena v roce 1936 i Bezručova chata na Ropičce.

Po válce chata víckrát změnila majitele. KČST zanikl povinným sloučením spolků do TJ roku 1950 a na Ropičce se usadil spolek Vzlet OKD, Restaurace a jídelny a nakonec Kancelářské stroje Brno. Ty zde zřídily své rekreační středisko a chatu pro veřejnost zavřely. Ještě roku 1989 si kronikář obce Řeky stěžuje, že "turisté se mohou občerstvit pouze mimo chatu pitnou vodou, kterou si napustí do hrníčku přivázaného řetězem". Kancelářské stroje Brno chatu také přestavěly, ovšem méně zdařile. Nyní je Bezručova chata v soukromých rukou a chatu spravuje nájemce.

Na nejvyšším místě Ropičky postavil Klub českých turistů roku 1929 i dřevěnou rozhlednu. O rok později ji vybavil orientačním schématem okolních hor. Z rozhledny prý byly vidět chaty na Čantoryji, Klimczoku, Javorovém, Lysé hoře, Ondřejníku a také kaple na Radhošti. Co se s rozhlednou stalo, není známo, ale nikdo z pamětníků v obci Řeka si ji nepamatuje a je jisté, že po válce už neexistovala.

Dnes je na nejvyšším bodě Ropičky pouze triangulační tyč a celý hřeben je zalesněn. Zalesňování beskydských vrchů probíhalo v 50. letech 20. století. Dříve stály chaty na holých vrších a měly slunné louky a překrásný rozhled.
Také Bezručova chata měla velkou louku otevřenou do údolí Řeky, která sloužila četným lyžařským kurzům Dnes je chata utopená v lesích, a přestože má asfaltovou cestu pro automobily jako Prašivá, návštěvnost obou chat se nedá srovnat.

Danuše Piegzová - Těšínsko - vlastivědný časopis okresů Frýdek-Místek a Karviná

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KCT-MSK.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 08.04.2004 v 15:33 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY