CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 28.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Révovin Velké Bílovice [ Vinařský podnik či producent ]

Révovin Velké Bílovice

Velké Bílovice jsou typickou starou vinařskou obcí jižní Moravy. První záznamy o Bílovicích pocházejí ze 13.století. Pozdější zápisy jsou vždy spojovány se zemědělskou výrobou a vinařstvím zejména.

O dlouhé tradici vinařství svědčí i sepsání místních horenských práv(práv viniční hory) roku 1550. Bílovice byly po staletí nejbohatší obcí břeclavského panství a střediskem jeho vinařství. V době největšího rozkvětu měla obec více než 600 ha vinic. To bylo na přelomu 16. a 17.století ještě před vypuknutím třicetileté války.
Podle katastrálních záznamu z let 1840 - 1850 měly Velké Bílovice 2829 měřic vinic, což bylo v pobělohorské době na Moravě nevídané. Z těchto záznamů o oceňování vinic a produktů se dovídáme, že komise stanovila za bílovické víno cenu 3 zlaté 30 krejcarů za vědro, kdežto víno z okolí se prodávalo za 1 zlatý 12 krejcarů nebo 1 zlatý a 24 krejcarů.

Doba největšího rozmachu vinařství se kryje s pobytem novokřtěnců - habánů na Moravě. Novokřtěnství byl reformační proud mající své počátky ve 20.letech 16. století ve Švýcarsku. Svůj název novokřtěnci získali podle znaku, kterým se nejvíce odlišovali od katolické a jiných církví, tj. novým křtem dospělých osob při vstupu do náboženství. Jejich názory nebyly jednotné, proto se hnutí tříštilo. Žili poklidně v uzavřených komunitách v duchu zásad výrobního a spotřebního komunismu, bydleli ve společných domovech či dvorech.

Jižní Morava se koncem 16.století stala "zaslíbenou zemí" pro novokřtěnce. Sami se nazývali "Hutterovi bratři" podle svého představeného Jakoba Huttera. Říkalo se jim také "toufaři" (z německého taufen - křtít) a zde jsou nejčastěji nazýváni "habáni" (zkomolením německého Haus haben - mít dům).

Na jižní Moravu se dostali díky pozvání Linharta z Lichtenštejna nejprve na Mikulovské panství a později dále. Prosluli jako zruční řemeslníci a zemědělci. Vrchnost měla velký zájem o toto ekonomicky velmi schopné obyvatelstvo. Z mnoha řemesel, které znali, je nejznámější výroba keramiky. Tato keramika je známá z mnoha světových sbírek jako habánská fajáns. Je to keramika z bělavé hlíny s ciničitoolovnatou polevou a čtyřmi barvami tzv. vysokého ohně(byla vypalována při 1000°C). Kromě výroby tohoto atraktivního zboží byla rozvinuta i výroba v oboru kamnářství a hrnčířství.

Habáni byli vynikající vinařští odborníci. O tom svědčí i to, že vrchnost si je najímala na zakládání nových vinic a nechala je vinici pěstovat až do uvedení do plodnosti. Mnohé vinice Habáni sami vlastnili. Každý člen komunity měl své zaměstnání. Ve vinařství to byli kopáči vína, sklepníci, ale také vinopalníci. Byli výborní stavitelé. Roku 1545 staví v Bílovicích pro svou komunitu čítající 300-450 členů. Do dnešní doby se zachovalo na Moravě mnoho staveb z této boby, zejména sklepů. Jeden z největších habánských sklepů užívá k výrobě vína společnost RÉVOVIN. Dodnes "Habánský" sklep návštěvníky uchvátí atmosférou starých časů.

V historii zmiňovaná kvalita bílovického vína z Habánských sklepů je dána výbornou polohou viničních hor a kvalitními půdními podmínkami.
Tyto prvotřídní viniční tratě jsou na jihozápadních a jižních svazích z údolnice vystupujících jako první vyvýšeniny kopcovitého terénu Chřibů. Svahy jsou na podzim omývány teplými fénickými větry, urychlujícími zrání hroznů.


Společnost Révovin Velké Bílovice přichází na trh klidných vín s novou základní řadou velmi kvalitních odrůdových vín. Jde o jednu z nejširších nabídek na tuzemském trhu, která obsahuje devět odrůd značky Habánské sklepy: Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Frankovku, Svatovavřinecké, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Muškát moravský, Tramín červený a Zweigeltrebe.

V nabídce značky Habánské sklepy upoutá pozornost velmi jemné a harmonicky pevné červené víno Zweigeltrebe, které je obzvláště vhodným nápojem na slavnostní tabuli. Víno má původ v Rakousku a bylo vyšlechtěno v roce 1922 křížením Svatovavřineckého a Frankovky. Výbornou pověst má také odrůda Tramín z Habánských sklepů. Jeho kořenitá a plná chuť si získává stále větší oblibu. V roce 1998 získal Tramín ročník 1997 zlatou medaili na Valtických vinných trzích.


Test MF DNES - Habánské sklepy opět mezi vítězi

V testu MF DNES se odrůdové víno Svatovavřinecké z Habánských sklepů umístilo na celkovém druhém místě mezi šestnácti hodnocenými vzorky. Hodnocení vín probíhalo podle Vedelova systému. Ten se používá především při mezinárodních vinařských soutěžích. Komisi tvořilo jedenáct hodnotitelů, kteří složili degustátorské zkoušky podle evropských norem. Předsedal jí profesor Fedor Malík z Bratislavy, vedoucí katedry biochemické technologie Chemicko-technologické fakulty Slovenské technické univerzity. Ochutnávalo se naslepo, hodnotící ani vedoucí komise neznali skladbu vzorků a nevěděli, které víno mají právě ve sklence. Bez zajímavosti rozhodně není, že z hodnocených vín bylo šest s označením přívlastková.


Svatovavřinecké z Habánských sklepů se stalo vítězem odrůdových vín jakostních v tomto testu. Porazilo i pět ze šesti přívlastkových, tedy predikátních vín. Dokázalo tak, že ve střední a vyšší cenové kategorii je jedním z nejlepších vín moravských a českých vinic.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bohsekt.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 03.05.2004 v 21:10 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY